Zakaz używania słów "polskie obozy" potrzebny ?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 19:22
- Żydzi doskonale wiedzą, że to nie były polskie obozy, tylko niemieckie. Problem polega na tym, że historia II wojny światowej przekazywana jest ignorantom z różnych narodów świata. Utrwalanie tego sformułowania jest nie tylko kłamstwem, ale utwierdzaniem w kłamstwie - mówił na antenie radiowej Jedynki historyk i senator RP, Jan Żaryn.
Audio
  • Czy ustawa zakazująca używania sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" jest słuszna ? (Jedynka/Więcej świata)
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Powstały dwa lata później Auschwitz II-Birkenau stał się miejscem zagłady Żydów
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Powstały dwa lata później Auschwitz II-Birkenau stał się miejscem zagłady ŻydówFoto: Panthermedia

W pierwszej części audycji prowadzący pozmawiał z Efraimem Zuroffem, szefem jerozolimskiego Centrum im. Szymona Wiesenthala. Poruszona została kwestia odpowiedzialności karnej za słowa "polskie obozy koncentracyjne". Ustawa sankcjonująca takie wypowiedzi niedawno weszła w życie. - Popieram prawo przeciwko negowaniu holokaustu w Niemczech czy w Austrii. Oczywiste jest, że nikt w Polsce nie chce, aby używano wyrażenia "polskie obozy śmierci", to nie były polskie obozy, nie pracowali tam Polacy - mówił Zuroffem. - Ale negowanie Jedwabnego i podobnych przypadków to zakłamywanie historii - dodał.

Odmienne zdanie przedstawił senator Jan Żaryn. - Pan Zuroff używa wobec Polaków słowa "sprawca" w kontekście holokaustu. Różnicą między nami a Niemcami, Litwinami, Ukraińcami, Austriakami itd. a sytuacją polską jest to, że myśmy nie stworzyli żadnej organizacyji, która by poddała się woli niemieckiej i służyła w imieniu Polski jako kolaborant z III Rzeszą - mówił senator.

- Nasz głos, jako zorganizowany głos, płynął tylko i wyłącznie ze strony Polskiego Państwa Podziemnego, rządu emigracyjnego i Kościoła. I w żadnym z tych głosów nie było zachęty do współdziałania z holokaustem a wręcz przeciwnie. Używanie tego samego słowa do zilustrowania w tym czasie polskiej kondycji i niemieckiej, jest fałszowaniem historii - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, gdzie gościem był również dr Wojciech Lewandowski, który mówił o perspektywach rozpadu Wielkiej Brytanii po Brexicie.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Efraim Zuroff (szef Centrum Szymona Wiesenthala), profesor Jan Żaryn (historyyk, senator PiS) dr Wojciech Lewandowski (Grupa Britannia)

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 18.11

dcz/ab

Czytaj także

Czy Wielka Brytania po Brexicie przestanie być Wielką Brytanią?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 19:14
Widmo rozbicia Wielkiej Brytanii, zagrożenie Wspólnoty Narodów, chaos w obu czołowych partiach brytyjskich, zainteresowanie Brytyjczyków irlandzkim obywatelstwem - to tylko niektóre konsekwencje referendum ws. Brexitu.
rozwiń zwiń