Amerykanista: Trump jest podatny na manipulację

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:34
Donald Trump ma ograniczoną wiedzę z zakresu stosunków międzynarodowych, dlatego łatwo mogą nim manipulować jego doradcy – tak tłumaczy prokremlowskie wypowiedzi kandydata na prezydenta USA dr Jan Misiuna z SGH. Jak dodał, motywacje tych doradców to już inna sprawa.
Audio
  • Komentarze przed wyborami w USA, uwagi na marginesie unijnego szczytu, reportaż z kliniki psychoterapeutycznej dla ofiar wojny (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Dr Jan Misiuna komentując tezę Donalda Trumpa, że dla Ameryki sojusz z Rosją byłby korzystny, wyraził wątpliwość, czy kandydat na prezydenta rozumie istotę relacji amerykańsko-rosyjskich, i że interesy geopolityczne Rosji i USA są sprzeczne. Sojusz jest przecież w sferze fantazji – mówił. Dodał, że jako polityk Hillary Clinton próbowała nie sojuszu, ale normalizacji relacji z Rosją, próbowała wciągać ją do neutralnej współpracy – a jak się to skończyło – wszyscy wiemy.

Gość Jedynki ocenił, że Hillary Clinton ma duże obycie w sprawach międzynarodowych, jest czynnym uczestnikiem polityki od dziesiątek lat. Nie ma ona jednak charyzmy, umiejętności porywania tłumów, osobistej wiarygodności – mówił.

Zdaniem amerykanisty ”agresja pełna frustracji” części wyborców, która ujawniła się przy okazji kampanii kandydata Donalda Trumpa na prezydenta USA, może doprowadzić do zmian na scenie politycznej Stanów Zjednoczonych, możliwe, że po tych wyborach zmieni się partia republikańska.

W programie była też mowa o szczycie UE w Brukseli. Można było również wysłuchać reportażu z kliniiki psychoterapeutycznej dla ofiar wojny, uchodźców syryjskich, mieszczącej się w północnej Jordanii. Przygotował go Jarosław Kociszewski.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: dr Jan Misiuna (SGH), Marta Makowska (Centrum Inicjatyw Międzynardowych)

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 18.12

agkm/ab

Czytaj także

Wybory w USA: "marionetka Putina". Ostra debata kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 09:15
Trzy tygodnie przed terminem wyborów kandydaci na prezydenta USA starli się w trzeciej, ostatniej debacie telewizyjnej. Donald Trump zasugerował, że może nie uznać wyników wyborów, Hillary Clinton zarzuciła rywalowi, że jest marionetką Putina. Kandydaci rozmawiali między innymi o Sądzie Najwyższym, aborcji, polityce zagranicznej i stosunku do imigrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump czy Clinton? Media oceniają debatę kandydatów na prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 11:45
To, co zostanie najlepiej zapamiętane z trzeciej debaty telewizyjnej i czym bardzo zaszkodził sobie Donald Trump, to odmowa odpowiedzi na pytanie czy zaakceptuje wynik wyborów prezydenckich w USA, jeśli przegra 8 listopada - zgodnie komentują CNN i Fox News. Donald Trump w trzeciej debacie telewizyjnej z Hillary Clinton pokazał pogardę dla amerykańskiej demokracji - komentuje tymczasem w artykule redakcyjnym "New York Times". "Washington Post" pisze, że Trump się w przerażający sposób od demokracji "odżegnał".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA. Szef Białoruskiego Domu: Trump ma w nosie demokrację

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:18
- To w jaki sposób rozstrzygną się wybory w Stanach Zjednoczonych będzie miało wpływ na Europę Wschodnią - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Zarembiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA. Politolog: to protest przeciwko decyzji Partii Demokratycznej i Republikańskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:44
- W wyborach prezydenckich w USA niespodziewanie dobrze wypaść mogą kandydaci "partii trzecich" - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Paweł Krulikowski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń