"Oba obozy grają Rosją". Brutalna kampania wyborcza w USA

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:08
- Kampania jest brudna, toczy się wokół sfery erotycznej Donalda Trumpa. Ludzie rzeczywiście z niesmakiem odnoszą się do rewelacji o Trumpie. Clinton też jest krytykowana za retorykę, a w stanach, w których byłem, również za radykalne odrzucenie republikańskich wartości - mówił z USA reporter Polskiego Radia, Michał Żakowski.
Audio
  • Obóz Clinton próbuje zdyskredytować Wikileaks, mówiąc, że za przeciekami stoją Rosjanie (Jedynka/Więcej świata)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Już za dwa tygodnie poznamy nazwisko 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Korespondenci Polskiego Radia obserwują finisz kampanii wyborczej na miejscu. Michał Żakowski podróżuje po stanach, w których większym poparciem cieszy się Partia Republikańska.

Prowadzący poruszył kwestię sondaży, z których większość daje Hillary Clinton zdecydowaną przewagę. - Są również sondaże przeprowadzone przez New York Times, prestiżową firmę Rasmusen czy IBD, które dają Trumpowi od 1 do 3 punktów przewagi. To jest coś niesamowitego. Trump powtarza "ja wygrywam te wybory". To jest też technika wyborcza, on nie chce, żeby Republikanie, którzy usłyszą, że przegrywa, zostali w domach, chce ich w dalszym ciągu mobilizować. Sondaże są sondażami, ale dopiero 8 listopada tak naprawdę będziemy wiedzieć wszystko - komentował Żakowski. 

Padł też temat oskarżeń pod adresem Trumpa o związki z Rosją, czy wręcz o to, że jest "rosyjskim agentem". - Ludzie w Wirginii mówią, że to Hillary Clinton popełnia błąd, nazywając Putina "złem wszelakim". Pytają jak ona zamierza ułożyć sobie później stosunki z Putinem, który jednak tą Rosją rządzi i ma poparcie większości społeczeństwa - mówił reporter. - Oba obozy grają tą Rosją, aby przyciągnąć do siebie elektorat i odstraszyć od przeciwnika - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gośćmi byli Rafał Sadowski, który mówił o sytuacji politycznej na Białorusi oraz Jerzy Szeląg komentujący likwidację "dżungli w Calais".


***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Michał Żakowski (korespodent Polskiego Radia, relacja z USA), Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jerzy Szeląg (wieloletni korespondent polskich mediów we Francji)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 18.10

dcz/ab

Czytaj także

Wybory w USA. Wirginia Zachodnia stoi za Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 11:37
- Miejscowość Welch znajduje się w hrabstwie McDowell. To jedyny powiat w USA, gdzie 100 proc. ludzi zagłosuje na Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Żakowski. Specjalny wysłannik Polskiego Radia w swojej przedwyborczej podróży po Stanach Zjednoczonych podąża śladami kandydata republikanów na prezydenta.
rozwiń zwiń