Doradca króla: Jordania jest okiem cyklonu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 20:20
Zmiana granic nie jest właściwą drogą. Należy zachować integralność terytorialną wszystkich państw na Bliskim Wschodzie - mówił Polskiemu Radiu doradca króla Jordanii, sekretarz stanu i minister informacji, Mohammad al-Momani. Dodał, że w "sercu wszystkich konfliktów” w regionie jest spór Izraela i Palestyny.
Audio
  • Kampania w USA, sytuacja Wielkiej Brytanii i kwestia Brexitu, rozmowa z królem Jordanii (Więcej świata/Jedynka)
Amman, stolica Jordanii
Amman, stolica JordaniiFoto: Wikimedia Foundation/Joeyzaza/ Producer/CC BY-SA 3.0,

Rozmówca Polskiego Radia powiedział, że często opisuje się sytuację Jordanii na Bliskim Wschodzie jako oko cyklonu – z każdej strony są wojny i konflikty, tymczasem w Jordanii udaje się zachować spokój. Sekretarz stanu Jordanii powiedział, że jego zdaniem udaje się to osiągnąć dzięki "profesjonalizmowi urzędników, świadomości obywateli, właściwym decyzjom rządzących".

Mohammad al-Momani zaznaczył, że w Jordanii wspiera się umiarkowany islam, stara się chronić społeczeństwo przed radykalną jego formą. Jak dodał, Jordania jest w czołówce krajów wypowiadających się przeciw ekstremizmowi i różnym formom radykalizmów, uznaje zajmowanie stanowiska w tej kwestii za swój obowiązek.

Pytany o różnice między szyitami i sunnitami, powiedział, że zgodnie z oficjalnym stanowiskiem jego kraju, nie należy mówić o politycznych podziałach religijnych, wyraził nadzieję, że podobne podejście przyjmą inne kraje regionu. Należy mówić o społeczeństwie obywatelskim, wartości dobrobytu, edukacji – zaznaczył.

Doradca króla dziękował za wsparcie USA i UE, jednak zaznaczył, że nie jest ono wystarczające. – Radzimy sobie z problemem uchodźców, ale uważamy, że odpowiedzialność powinna ponosić społeczność międzynarodowa. Dlatego mamy nadzieję, że pomoc zostanie zwiększona, bo nie przekracza ona 30 procent rzeczywistego kosztu utrzymania ponad miliona syryjskich uchodźców. To nie problem Jordanii, a światowy. Jeśli nie poradzimy sobie z nim tutaj, będziemy musieli radzić sobie z nim w innych miejscach, też w sercu Europy – dodał. Jak mówił, trzeba wspierać państwa, które udzielają pomocy uchodźcom również na mocy prawa międzynarodowego.

Pytany o zbliżającą się wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Jordanii, mówił, że będzie mowa o wszelkich formach współpracy, w tym wojskowej, gospodarczej.

Minister informacji Jordanii wypowiedział się również ws. odbudowy regionu.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

W programie była mowa też o kampanii w USA i sytuacji w Wielkiej Brytanii.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Materiał: rozmowa Jarosława Kociszewskiego z doradcą króla Jordanii

Goście: Adam DąbrowskiMichał Żakowski

Data emisji: 04.11.2016

Godzina emisji: 18.12

agkm/ab

Czytaj także

Doradca księcia: Jordania uwierzyła, że można osiągnąć wszystko, niezależnie od przeszkód

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 20:26
Mała Jordania jest najstabilniejszym państwem na Bliskim Wschodzie. Doradca księcia Hassana Michel Hamarneh mówił Polskiemu Radiu o tym, że Jordańczycy na początku musieli przezwyciężyć bardzo wiele trudności, w końcu nabrali wiary we własne siły, w zwycięstwo mimo licznych problemów.
rozwiń zwiń