"Jordania to furtka na Bliski Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 20:10
Andrzej Duda zakończył w poniedziałek trzydniową wizytę w Jordanii. O jakich przedsięwzięciach rozmawiał prezydent w tym kraju?
Audio
  • Polskie interesy w Jordanii (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Jordanii
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w JordaniiFoto: EPA/JAMAL NASRALLAH

- Jordania jest małym, biednym państwem, ale jest też miejscem wyjątkowym na mapie Bliskiego Wschodu. To oaza stabilności - powiedział Jarosław Kociszewski, dziennikarz Polskiego Radia, który niedawno wrócił z tego kraju. 

Kociszewski podkreślił, że Jordania promuje umiarkowaną wersję islamu i wzmacnianie jej pozycji leży też w interesie Polski. Dodał, że w tej chwili wielkich interesów tam nie zrobimy, ale może to być w przyszłości furtka na Bliski Wschód, przez którą dostaniemy się np. do odbudowywanej Syrii. 

- W tej chwili bardzo ciekawie rozwija się współpraca militarna - zauważył dziennikarz i dodał, że Jordania ma na tym polu duże potrzeby zwłaszcza w zakresie technologii. Ponadto, jak przypomniał Kociszewski, jej król bardzo ceni umiejętności polskiej jednostki GROM. 

Jakie korzyści może odnieść polska armia na bliskiej współpracy z Jordanią? Czego najbardziej potrzebuje Jordania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji także relacja z podróży po Stanach Zjednoczonych tropem Hillary Clinton i rozmowa o reaktywacji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego". 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Sławomir Dębski ("Polski Przegląd Dyplomatyczny"), Wojciech Cegielski (korespondent Polskiego Radia w USA), Jarosław Kociszewski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 07.11.2016

Godzina emisji: 18.13

fc/mg

Czytaj także

Doradca króla: Jordania jest okiem cyklonu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 20:20
Zmiana granic nie jest właściwą drogą. Należy zachować integralność terytorialną wszystkich państw na Bliskim Wschodzie - mówił Polskiemu Radiu doradca króla Jordanii, sekretarz stanu i minister informacji, Mohammad al-Momani. Dodał, że w "sercu wszystkich konfliktów” w regionie jest spór Izraela i Palestyny.
rozwiń zwiń