Krzyż Wschodni. Poseł PiS: potrafimy myśleć o przeszłości bez nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 19:16
- Ustanowienie tego odznaczenia pokazuje, że Polacy potrafią myśleć o przeszłości, nawet tej najbardziej tragicznej, bez nienawiści. Nie obciążamy winą całych narodów, nie stosujemy odpowiedzialności zbiorowej - powiedział w Jedynce Michał Dworczyk.
Audio
  • "Potrafimy myśleć o przeszłości bez nienawiści" (Więcej świata/Jedynka)
Krzyż Wschodni
Krzyż Wschodni Foto: sejm.gov.pl

Sejm ustanowił nowe odznaczenie - Krzyż Wschodni. Krzyż Wschodni ma wyróżniać obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym w latach 1937-1959 ze względu na ich narodowość.

Gość audycji "Więcej świata" Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że "temat Kresów I i II RP stanowił temat tabu w PRL, a po 1989 roku nie był zbyt popularny". Poseł PiS wskazał, że w pamięci ludzi przetrwały "różne dramatyczne sytuacje związane z wywózkami, represjami, ludobójstwem na Wołyniu". W opowieściach tych - jak zauważył - pojawiali się także zwykli Rosjanie, Ukraińcy, Kazachowie czy Uzbecy, którzy wyciągnęli do Polaków pomocną dłoń. - Właśnie tacy ludzie mają być odznaczani Krzyżem Wschodnim - zaznaczył.

Z Michałem Dworczykiem szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie, czym należałoby zastąpić Partnerstwo Wschodnie. Czy Polska jest w stanie prowadzić samodzielną politykę na Wschodzie?

Amerykański prezydent Barack Obama kontynuuje swoją pożegnalną podróż po Europie. W czwartek w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Oboje podkreślili bliskie relacje łączące Europę i USA. Oświadczyli także, że nie ma powrotu do gospodarki sprzed globalizacji. Czy na pewno? O tym rozmawialiśmy z mec. Piotrem Bodyłem Szymalą.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Michał Dworczyk (poseł PiS), Piotr Bodył Szymala (prawnik)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 18.13

kk/mg

Czytaj także

Sejm ustanowił nowe odznaczenie - Krzyż Wschodni

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:57
Krzyż Wschodni ma wyróżniać obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym w latach 1937-1959 ze względu na ich narodowość. Za projektem opowiedziały się wszystkie kluby sejmowe. Wątpliwości posłów budził tylko wygląd Krzyża.
rozwiń zwiń