Czy Unia Europejska potrzebuje wspólnej armii?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 19:43
- W historii integracji europejskiej obronność gdzieś tam z tyłu głowy zawsze była. Teraz odżyła na nowo, bo jest to jedyny obecnie pomysł na scalenie rozpadającej się Unii - mówi w audycji "Więcej świata" publicysta Andrzej Talaga.
Audio
  • Czy Unia Europejska potrzebuje wspólnej armii? (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/CC

W Brukseli coraz głośniej mówi się o powołaniu tzw. europejskiej armii, złożonej z żołnierzy państw członkowskich. Z wielu europejskich stolic płyną apele o ściślejszą współpracę w związku z wątpliwościami, co do przyszłości NATO po amerykańskich wyborach prezydenckich.

Gość Jedynki mówi, że wszyscy członkowie Unii Europejskiej rozumieją potrzebę bezpieczeństwa. - Widzą, że świat się rozchwiał, i że to bezpieczeństwo będzie miało duże znaczenie lada moment. Chcą się jednoczyć w imię tego bezpieczeństwa - podkreśla.

- Ale pomysł zbudowania armii europejskiej jest pomysłem z definicji złym i trzeba go zwalczać na wszystkie możliwe sposoby. Podstawowe pytanie brzmi: kto będzie dowodził europejską armią? Wszystkie państwa członkowskie zbiorą się, w wypadku wojny, i będą się naradzać przez 3 tygodnie? To jest absurd - ocenia Andrzej Talaga. - Są państwa narodowe i procedury NATO-wskie stworzone do walki i przećwiczone przez kilkadziesiąt lat - dodaje.

W audycji rozmawialiśmy także z palestyńskim negocjatorem pokojowym Jadem Isaackiem, który ocenił, czy są szanse, by kiedykolwiek Palestyna i Izrael doszły do porozumienia.

Następnie korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski mówił o próbach rozliczenia zbrodni stalinowskich w Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: dr Jad Isaac (palestyński negocjator pokojowy, prezes instytutu ARIJ w Betlejem), Andrzej Talaga (publicysta)

Data emisji: 02.12.2016

Godzina emisji: 18.12

kh/gs

Czytaj także

Parlament Europejski za utworzeniem Europejskiej Unii Obrony

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 17:56
Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wzmocnienia współpracy obronnej. Zdaniem europosłów pogłębiające się poczucie ryzyka i zagrożenia w Europie wymaga pilnego utworzenia Europejskiej Unii Obrony.
rozwiń zwiń