Dramat w Aleppo. "To miasto obecnie przypomina Warszawę z 1944 roku"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 19:26
- Aleppo prawdopodobnie już upadło. To, co było najpiękniejsze, zostało całkowicie zrujnowane - mówił w audycji "Więcej świata" dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Audio
  • Dr Wojciech Szewko o sytuacji w Aleppo (Więcej świata/Jedynka)
Aleppo
AleppoFoto: PAP/EPA/SANA HANDOUT

Sytuacja w Aleppo z godziny na godzinę staje się coraz bardziej dramatyczna. We wschodnich dzielnicach miasta trwają bombardowania, a syryjscy cywile masowo uciekają z miasta.

Dr Wojciech Szewko tłumaczył, że Aleppo jest już w rękach prezydenta Baszara al-Assada i nic nie zmieni tego faktu. Jak mówił gość Jedynki, te siły, które tam zostały, nie mają już żadnych szans na jakiekolwiek zwycięstwo. Zastrzegł jednak, że w ostatnich miesiącach obserwujemy tzw. profesjonalizację przekazu z terenu Syrii.

- Tak naprawdę nie wiadomo, na ile zdjęcie, wideo, czy informacje, są prawdziwe. Obecnie wśród stu informacji dziesięć bywa prawdziwych - podkreślił ekspert.

Dodał, że ta wojna w przestrzeni informacyjnej zdaje się być dużo ważniejsza, szczególnie dla zyskiwania poparcia międzynarodowej opinii publicznej, niż rzeczywiste starcia na ziemi.

Dr Jędrzej Czerep (UKSW) mówił natomiast o umowie UE z Afryką dotyczącej imigrantów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: dr Wojciech Szewko (ekspert ds. Bliskiego Wschodu) i dr Jędrzej Czerep (UKSW)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 18.12

mr/mg

Czytaj także

ONZ: armia syryjska i zagraniczne bojówki zabijają cywilów w Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 15:09
- Do ONZ dotarły informacje o mordowaniu przez armię syryjską i zagraniczne bojówki ludności cywilnej we wschodnim Aleppo, na północy Syrii - oświadczył we wtorek rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Rupert Colville.
rozwiń zwiń