Władimir Putin w Japonii. Nowe uzgodnienia o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:36
Prezydent Rosji i premier Japonii uzgodnili tekst porozumienia o współdziałaniu. - Putin chce zasygnalizować poprzez swoją wizytę w Japonii gotowość do nowego otwarcia w relacjach z Tokio – mówi w audycji "Więcej świata" dr Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Rosyjsko-japońskie rozmowy na najwyższym szczeblu (Jedynka/Więcej świata)
Spotkanie w Nagato Władimira Putina z Shinzo Abe
Spotkanie w Nagato Władimira Putina z Shinzo Abe Foto: PAP/EPA/KAZUHIRO NOGI / POOL

Władimir Putin i Shinzo Abe polecili swoim ekspertom rozpoczęcie konsultacji, dotyczących wspólnych przedsięwzięć na czterech spornych wyspach Archipelagu Kurylskiego. Rosja i Japonia od kilkudziesięciu lat spierają się o cztery wyspy: Iturup, Szykotan, Hambomai i Kunaszyr, z tego powodu, po zakończeniu drugiej wojny światowej, oba kraje do dziś nie podpisały traktatu pokojowego.

- Jeśli spojrzymy na mapę świata z punktu widzenia Azji, to Pacyfik i Japonią są w środku, czyli Japonia jest kluczowym krajem dla Rosji, USA i Chin. Moskwa ma jednak wybór, bo może współpracować tylko z Pekinem, albo grać i z Chinami, i z Japonią – zaznacza Mariusz Dąbrowski. Jego zdaniem, lepszy dla Moskwy jest jednak wybór drugiego wariantu, bo relacje z Pekinem są bardzo niepewne.

Gość Jedynki podkreśla, że Rosji zależy na zagospodarowaniu Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Wizyta Putina w Japonii ma służyć temu celowi.  

A w audycji rozmawiano także m.in. o ewakuacji syryjskiego Aleppo.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: dr Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 18.12

iz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec wojny Japonii z Rosją? Premier Abe apeluje do Putina

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 09:20
Premier Japonii zaapelował do prezydenta Rosji o rozpoczęcie "nowej epoki" w relacjach dwustronnych. Podczas Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku Shinzo Abe powiedział, że jeżeli Moskwa i Tokio będą kontynuować dialog w dotychczasowej formie, to "takie debaty będą prowadzone przez dziesięciolecia".
rozwiń zwiń