Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
Audio
  • Agnieszka Romaszewska-Guzy o problemach Biełsatu; Piotr Jendroszczyk o sytuacji po zamachu w Niemczech (Więcej świata/Jedynka)
Agnieszka Romaszewska-Guzy
Agnieszka Romaszewska-GuzyFoto: PAP/Leszek Szymański

Jeśli można wymyślić coś takiego jak koncepcję likwidacji telewizji Biełsat, to znaczy, że informacje napływające do rządzących o sytuacji na Białorusi są fundamentalnie fałszywe – powiedziała w Jedynce w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem dyrektor telewizji Biełsat, Agnieszka Romaszewska-Guzy. Ma nadzieję, że decyzja o likwidacji stacji, jedynej telewizji niezależnej w języku białoruskim, skupiającej Białorusinów marzących o wolności swego kraju, jeszcze ostatecznie nie zapadła.

Opozycjoniści i intelektualiści, oburzeni wizją skasowania Biełsatu, wystosowali list otwarty do premier i prezydenta Polski, z prośbą o zabranie głosu w sprawie Biełsatu, o pomoc, wsparcie, niedopuszczenie do zamknięcia tej stacji. Okazało się bowiem w połowie grudnia, dwa tygodnie przed końcem roku, że polski MSZ zamierza ściąć finansowanie dla Biełsatu w takim stopniu, że stacja upadnie. To na razie nieoficjalne informacje.

To miejsce, gdzie skupia i rodzi się kultura narodu Białorusi, białoruski Piemont

- Zamknięcie Biełsatu to  tragedia – napisali m.in. noblistka Swietłana Aleksijewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, Stanisław Szuszkiewicz, jeden z autorów umowy białowieskiej o rozpadzie ZSRR. Paweł Siewiaryniec, polityk białoruskiej chadecji mówił, że jeśli naród ma swą telewizję, nadającą program w ojczystym języku, to znaczy, że ten naród istnieje. Taką rolę spełniał do tej pory Biełsat.

Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy mówiła w radiowej Jedynce, że  Biełsat jest jedyną telewizją białoruskiej niezależności, białoruskim Piemontem.

- Przez lata Biełsat stał się przytułkiem - i miejscem skupienia - dla rozlicznych białoruskich naukowców, intelektualistów, artystów, analityków, ekonomistów. Sam fakt, że można gdzieś nagłośnić swoje idee, przemyślenia, dzieła, okazał się być niesłychanie ważny – podkreśliła Agnieszka Romaszewska.

"To wyrok śmierci”

Obcięcie dotacji z MSZ – to byłaby likwidacja Biełsatu. 75 procent pieniędzy dostaje bowiem z MSZ. - Telewizja Polska też jest w nienajlepszej sytuacji, nie będzie mogła nas ratować – mówiła dyrektor telewizji Biełsat.

- To rzeczywście wyrok śmierci – powiedziała Agnieszka Romaszewska.

Jeden z ostatnich wywiadów ministra Waszczykowskiego sugerował, że "powinny zajść daleko idące zmiany w funkcjonowaniu Biełsatu". Pytana, skąd tego rodzaju idee się rodzą, Agnieszka Romaszewska powiedziała, że ma nadzieję, iż są to wciąż plany, nie decyzje.

- Myślę, że powodem jest jest błędna informacja. Uważam, że te nasze informacje, to jest m.in. to, skąd one się biorą, jakie dane przekazują nam m.in. nasze służby dyplomatyczne, jakie opisy sytuacji przychodzą z Białorusi i innych krajów wschodu -  powinno być przedmiotem bardzo poważnej analizy – powiedziała dyrektor Biełsatu.

- Poziom błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom, jest dla mnie szokujący – zaznaczyła  Agnieszka Romaszewska-Guzy.

- 11 lat zajmuję się Białorusią i Wschodem – znam tam setki ludzi. Znam rosyjski, białoruski, czytam po ukraińsku, orientuję się w tej całej sytuacji. Jeśli można wymyślić coś takiego jak koncepcję likwidacji telewizji Biełsat, to znaczy, że informacje napływające do rządzących z tego kraju są fundamentalnie fałszywe – zaznaczyła dyrektor Biełsatu.

By opowiadać, że  Białoruś nie będzie się przyjaźnić z powodu Biełsatu – trzeba być naiwnym albo złej woli – mówiła Agnieszka Romaszewska. Zaznaczyła, że Białorusi potrzebne jest teraz porozumienie gospodarcze, i ono dla Białorusi jest na wagę złota. Sytuacja Białorusi się pogarsza. To jest zasadniczy czynnik – dodała.

Szefowa TVP Biełsat pytana o koncepcję prezentowania wszystkiego w TVP Polonia, mówiła, że warto byłoby stworzyć TVP Zagranica, ale taką, jakiej koncepcję przedstawiała w konkursie na prezesa TVP. – To powinna być jednak jednostka złożona z różnych kanałów dla różnej widowni – powiedziała. Pokazywanie tego co my chcemy – to nie wszystko, trzeba pokazać, to co inni chcą zobaczyć- zaznaczyła.

Cios w serce: bo Biełsat właśnie chce się rozwijać

Dyrektor Biełsatu dodała, że Biełsat właśnie starał się o rozwój. - To co się stało, to cios dla nas w samo serce. Teraz staramy się o różne granty, w tym uczestniczymy w konkursie na wsparcie telewizji nadającej na wschód w języku rosyjskim. Złożyliśmy bardzo ciekawy projekt na takie nadawanie, myślę, ze jesteśmy w stanie go zrealizować jako doświadczona telewizja. Myśleliśmy, że to nam zapewnia dalszy rozwój. To znaczy (z jednej strony) telewizja Biełsat (w języku białoruskim), do tego doszłoby dalsze rozwinięcie się na wschód w języku rosyjskim, potem profilowanie Polonii w zależności od odbiorcy – innego w Chicago, innego w Wilnie, nadawanie i produkcja angielskojęzyczna dla przyszłej telewizji wyszehradzkiej – mówiła Agnieszka Romaszewska.

Dyrektor Biełsatu powiedziała także, że ostatnio nie działo się nic takiego, co powodowałoby, żeby Łukaszenka mógł wzmóc nacisk na likwidację Biełsatu. Przeciwnie - Biełsat może być traktowany w obecnej sytuacji ambiwalentnie, zwłaszcza z punktu widzenia roli kulturotwórczej, tworzenia tożsamosci narodowej.

Niestety stało się tak, że teraz wszyscy przyjaciele Biełsatu muszą walczyć o jego przetrwanie. Więcej w audycji Jedynki.

W programie była mowa też o zamachu w Berlinie - o tym opowiadał dziennikarz Piotr Jendroszczyk. Zaprezentowano też materiał Adriana Bąka o sytuacji w Wenezueli.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat, Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita)

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 18.12

agkm/ab

Czytaj także

Telewizja Biełsat dotąd bez planów finansowania. "Podobnie Karta'97, Radia Racja i inne organizacje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 23:59
Nadająca z Polski białoruskojęzyczna telewizja Biełsat dotąd nie wie, jak będzie wyglądało jej finansowanie w przyszłym roku. MSZ odpowiada, że obecnie trwają rozmowy, a decyzja powinna zapaść w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Włączcie Biełsat! Żadnych sojuszy z imperialną Rosją!","Nie rozumiemy działań tej Polski, która burzy Biełsat"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 19:13
- My jesteśmy wdzięczni tej Polsce, która wspierała Biełsat i nie rozumiemy działań tej Polski, która burzy Biełsat - mówił przedstawiciel proeuropejskiej, demokratycznej opozycji na pikiecie w obronie Biełsatu w Mińsku. Opozycja domagała się wyłączenia na Białorusi rosyjskiego propagandowego kanału NTV i włączenia do sieci kablowych Biełsatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZBP Andżelika Borys: "likwidacja Biełsatu to szaleństwo". Jest apel do premier i prezydenta, by nie likwidować Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 19:40
MSZ zapowiada,, że chce likwidować Biełsat. – To szaleństwo – ostrzega prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. To Biełsat i inne niezależne media informowały o represjach wobec Polaków na Białorusi – powiedziała Biełsatowi Andżelika Borys. Szefowa ZPB podpisała się pod apelem do premiera i prezydenta Polski, by nie pozwolić na likwidację Biełsatu.
rozwiń zwiń