"Polska musi przekonać Zachód, że Rosja jest groźna"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 20:02
Europa miała kilka okazji, by w ciągu 25 lat po rozpadzie ZSRR trzeźwo spojrzeć na Rosję. - To się nie stało po wojnie w Czeczenii, po Kosowie - mówiła w Jedynce Agnieszka Bryc (politolog). Paweł Reszka przypomniał, że Polska teraz ma problem - musi wytłumaczyć Zachodowi naturę rosyjskiego niedźwiedzia. To staje się coraz trudniejsze - bo do głosu dochodzą partie prokremlowskie..
Audio
  • 25 lat po rozpadzie ZSRR (Więcej świata/Jedynka)
Kreml, zdjęcie ilustracyjne
Kreml, zdjęcie ilustracyjneFoto: greg westfall. via Foter.com / CC BY

Ćwierć wieku temu Rada Najwyższa ZSRR rozwiązała Związek Radziecki. Państwa dawniej zniewolone mogły wejść teraz w struktury NATO, UE.

Z perspektywy Europy to było nowe otwarcie. Wyłoniła się przestrzeń, którą trzeba było zagospodarować. Zmusiło to UE, NATO, inne organizacje, by przemienić tę strefę w przestrzeń rozwoju gospodarczego - powiedziała politolog Agnieszka Bryc, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Paweł Reszka wspominał, że Polska dobrze to wykorzystała. Jednak niektóre państwa nie, i znalazły się w pewnego rodzaju czarnej dziurze, a Rosja próbuje wmówić wszystkim, że jest to strefa jej wpływów. - Podczas wojny w Czeczenii politycy na Zachodzie mówili to część Rosji - przypominał. I dodał, że kiedyś takiej sytuacji była również Polska - Zachód patrzył na powstania i nie rozumiał o co chodzi - mówił.

Jednak w pewnym momencie to myślenie udało się zmienić.

Agnieszka Bryc zaznaczyła, że Europa miała kilka szans, by móc przejrzeć na oczy w sprawie Rosji. To był kryzys, potem wojna w Czeczenii, rok 1999 i sprawa Kosowa - mówiła.

W Europie niestety w tym roku mogą wygrać wybory w niektórych krajach partie sponsorowane i wspierane przez Kreml.

Więcej w audycji Jedynki.

W programie była mowa również o relacja Izraela i USA

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Agnieszka Bryc, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Paweł Reszka (Polskie Radio)

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 18.11

agkm/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nostalgia za Związkiem Radzieckim

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:55
– Od wojny z Gruzją obserwujemy falę powrotu do Rosji, która rewindykuje prawo do spuścizny po ZSRR i odgrywania imperialnej roli w świecie – mówił w Polskim Radiu 24 Aleksander Smolar, politolog z Fundacji Batorego. Mija 25 lat od upadku Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń