Jak wygląda Irak 10 lat po straceniu Saddama?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 20:20
10 lat temu stracony został Saddam Husajn. Wojna z nim, jego proces i stracenie miały doprowadzić Irak na drogę demokracji. Jak obalenie Husajna zmieniło Irak?
Audio
  • Jak wygląda Irak po Saddamie (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Steve Rhodes/CC BY-ND 2.0

W nocy z 19 na 20 marca 2003 roku amerykańskie wojska rozpoczęły inwazję na Irak. Powodem miało być posiadanie przez iracki reżim broni chemicznej, co później okazało się nieprawdą. Władający krajem od 1979 roku Saddam Husajn zdołał wówczas uciec z Bagdadu. Znaleziono go dziewięć miesięcy później w kryjówce niedaleko rodzinnego miasta Tikrit. Były iracki dyktator został powieszony w Bagdadzie na mocy wyroku irackiego Sądu Najwyższego za zbrodnie przeciwko ludzkości.

- Ta 10. rocznica wcale nie jest radosna dla Iraku - ocenił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w krajach arabskich i zauważył, że w światowych mediach jest zadziwiająco mało komentarzy z tej okazji. - Być może dlatego, że komentarze są raczej wstydliwe - dodał. 

Gość Jedynki przypomniał, że kiedyś mówiliśmy o Iraku jako "republice strachu", rządzonej niezwykle okrutną ręką Saddama. Teraz w zamian, jak zauważył Dziemidowicz, mamy chaos polityczny, wojnę domową, wybuchające bomby, zwalczające się frakcje, Państwo Islamskie, rozbicie dzielnicowe i podziały religijne.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o owocach arabskiej wiosny i efektach wprowadzania demokracji. 

W audycji poruszono też tematy rosyjskich sił powietrznych w Tadżykistanie oraz starań Ukrainy i Gruzji o bezwizowy ruch do Unii Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Grzegorz Dziemidowicz (b. ambasador RP), Grzegorz Gromadzki (analityk Fundacji Batorego)

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 18.14

fc/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żmudna walka z terroryzmem. Państwo Islamskie silniejsze niż się wydawało

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 19:56
- Miną co najmniej trzy lata nim w walce z Państwem Islamskim (IS) uda się osiągnąć punkt zwrotny - ocenił generał James Terry z dowództwa sił USA zwalczających to dżihadystyczne ugrupowanie działające w Iraku i Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: dwa zamachy w Faludży. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 19:29
Osiem osób zginęło w niedzielę w dwóch zamachach przeprowadzonych z użyciem samochodów pułapek w Faludży w środkowym Iraku - podały źródła szpitalne. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.
rozwiń zwiń