Rok 2017 - kto będzie rozdawał karty na światowej arenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 18:10
Czy 2017 może być dla świata lepszy niż mijający rok. Już w sylwestrową noc w Stambule doszło do zamachu terrorystycznego. Zabitych zostało 39 osób, a rannych co najmniej 69. Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział, że ten atak miał spowodować chaos i destabilizację kraju. Czy "sułtana" czeka upadek? Kto będzie decydował o losach Turcji i całego świata?
Audio
  • Podsumowanie sytuacji międzynarodowej w 2016 roku (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Według Dariusza Rosiaka, Recep Erdogan tylko pozornie ma gorszy moment. Jego zdaniem polityk faktycznie był w dołku 3 lata temu, gdy zarzucano mu brak pomysłów, a gospodarka zwalniała. Wtedy możliwy jeszcze był pokój z Kurdami, kryzys imigrancki i działalność Państwa Islamskiego nie były rozwinięte. - Erdogan należy do polityków, dla których im gorzej, tym lepiej - ocenił Rosiak. - Kiedy pojawia się kryzys, on na tym kryzysie będzie wzmacniał władzę i swoje poparcie - dodał. 

- Wydaje się, że co dobre dla polityka, musi być dobre dla kraju i na odwrót - zauważył Jarosław Kociszewski. Jego zdaniem Erdogan będzie wzmacniał władzę niezależnie od tego, co się będzie działo w Turcji. Zwrócił uwagę, że Turcja i Rosja są na kursie kolizyjnym w Syrii, gdzie wprawdzie wspólnie wynegocjowano plan pokojowy, ale cele Erdogana i Putina są zupełnie inne.

Na ile prezydent Turcji będzie zależny od Rosji, która dzięki swojej roli w Syrii, wzmocniła pozycję międzynarodową? Czy Putin przechytrzył Zachód? 

- Siła Rosji polega głównie na słabości otoczenia. Putin też się myli i popełnia błędy - ocenił Grzegorz Ślubowski. Jak wyjaśnił, obserwujemy ogromny kryzys wartości liberalnych na świecie i na tym tle Rosja wydaje się krajem, który ma coś do zaoferowania. Jego zdaniem wracamy na świecie do koncertu mocarstw. 

Mocarstwem, które stoi w opozycji do Rosji są Stany Zjednoczone, ale czy będzie tak nadal pod rządami Donalda Trumpa? – Już widzimy pierwsze decyzje prezydenta elekta - powiedział Michał Żakowski i wskazał m.in. na gratulacje dla Putina za wstrzemięźliwość w reakcji na to, co robi Obama. 

Zdaniem Krzysztofa Renika, mówiąc o Trumpie, powinniśmy w większym stopniu mówić o nastawieniu do Chin niż do Rosji. - Trump mówi wyraźnie, trzeba zatrzymać Chiny - przypomniał Renik.

Co łączy Trumpa z Putinem? Czy lider Rosji jest strategiem, czy tylko taktykiem? Czy USA są jeszcze gwarantem bezpieczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji. Nie zabrakło w niej oczywiście wątku europejskiego, a goście znacząco różnili się w ocenie polityki Angeli Merkel.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Michał Żakowski, Dariusz Rosiak, Jarosław Kociszewski, Grzegorz Ślubowski, Krzysztof Renik (dziennikarze Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej)

Data emisji: 1.1.2017

Godzina emisji: 15.11

fc/pg