Ekspert OSW: zamachy to skutki uboczne zaangażowania tureckiego w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:57
- Nic nie wskazuje na to, że ktoś może zagrozić pozycji prezydenta Erdogana, 40-50 proc. to taki twardy elektorat. Zamachy, podobnie jak sam lipcowy pucz, w pewnym stopniu konsolidują otoczenie Erdogana - mówił Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Ekspert OSW: zamachy to skutki uboczne zaangażowania tureckiego w Syrii (Więcej świata/Jedynka)
Do zamachu na klub w Stambule przyznało się Państwo Islamskie
Do zamachu na klub w Stambule przyznało się Państwo Islamskie Foto: PAP/EPA/DENIZ TOPRAK

W sylwestrową noc doszło do zamachu w Stambule. Napastnik otworzył ogień do bawiących się ludzi. Zginęło 39 osób, 69 zostało rannych. - Problem Turcji z zamachami jest trochę wkalkulowany w geopolitykę. Ten kraj graniczy z Syrią, w której od sześciu lat trwa wojna domowa, w której Turcja ma interesy, w którą jest na rozmaite sposoby zaangażowana. Z jednej strony obywatele Turcji biorą udział w wojnie, a z drugiej w ich kraju przebywa trzy miliony uchodźców syryjskich - mówił Krzysztof Strachota. - Turcja przeżywa ogromne napięcia w związku z sytuacją wewnętrzną, ale zamachy spowodowane są najczęściej zaangażowaniem na Bliskim Wschodzie, są niejako skutkiem ubocznym zaangażowania w Syrii - dodał. 

Gość radiowej Jedynki odniósł się do pytania o notowania prezydenta w perspektywie zamachów. - Nic nie wskazuje na to, że ktoś może zagrozić pozycji prezydenta Erdogana. Zamachy, podobnie jak sam lipcowy pucz, w pewnym stopniu konsolidują otoczenie Erdogana. Te wydarzenia sprawiają wrażenie, że Turcja jest zagrożona i najlepszym przywódcą w tej sytuacji jest właśnie on - tłumaczył ekspert OSW. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o stosunkach amerykańsko-rosyjskich. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych)

Data emisji: 02.01.2017

Godzina emisji: 18.14

dcz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na klub nocny w Stambule. Państwo Islamskie przyznało się do ataku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 12:56
Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) opublikowała komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule - podała agencja Reutera.
rozwiń zwiń