Skandal korupcyjny w Korei Południowej. Ekspert: to kryzys wiarygodności władzy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 19:37
- Mamy do czynienia z naruszeniem wiarygodności władzy - mówił o sytuacji w Korei Południowej Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja. Specjalista na antenie radiowej Jedynki komentował odsunięcie od rządów tamtejszej prezydent Park Geun-hye i postawienie jej przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Audio
  • Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja: mamy do czynienia z naruszeniem wiarygodności władzy w Korei Pd. (Więcej Świata/Jedynka)
Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye
Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye Foto: PAP/EPA/SOUTH KOREAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT

Skandal korupcyjny w Korei Południowej zatacza coraz szersze kręgi. W ubiegłym miesiącu koreański parlament zadecydował o odsunięciu prezydent Park od władzy, a dziś odbyło się pierwsze posiedzenie lokalnego Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Park nie pojawiła się na rozprawie. 

Jak w audycji "Więcej Świata" mówił specjalista Centrum Studiów Polska-Azja Oskar Pietrewicz, sytuacja, do której doszło w Korei jest przykładem naruszenia wiarygodności władzy, co przełożyło się na masowe, wielotysięczne protesty w całym kraju. – W każdy kolejny weekend było coraz więcej protestujących. Prezydent została totalnie skompromitowana nie tylko jako przywódca, ale też i osoba – mówił Pietrewicz.

Ponadto Oskar Pietrewicz zauważył, że sam przebieg procesu Park Geun-hye będzie podgrzewał atmosferę w kraju, ponieważ istnieje duża presja społeczna i polityczna by skazać prezydent. A, jak dodał, jako że tamtejszy Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje z nadania prezydent Park, wyrok, który może zapaść w tej sprawie nie jest taki oczywisty.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 03.01.2017

Godzina emisji: 18.27

dad/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wygląda Irak 10 lat po straceniu Saddama?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 20:20
10 lat temu stracony został Saddam Husajn. Wojna z nim, jego proces i stracenie miały doprowadzić Irak na drogę demokracji. Jak obalenie Husajna zmieniło Irak?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2017 - kto będzie rozdawał karty na światowej arenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 18:10
Czy 2017 może być dla świata lepszy niż mijający rok. Już w sylwestrową noc w Stambule doszło do zamachu terrorystycznego. Zabitych zostało 39 osób, a rannych co najmniej 69. Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział, że ten atak miał spowodować chaos i destabilizację kraju. Czy "sułtana" czeka upadek? Kto będzie decydował o losach Turcji i całego świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert OSW: zamachy to skutki uboczne zaangażowania tureckiego w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:57
- Nic nie wskazuje na to, że ktoś może zagrozić pozycji prezydenta Erdogana, 40-50 proc. to taki twardy elektorat. Zamachy, podobnie jak sam lipcowy pucz, w pewnym stopniu konsolidują otoczenie Erdogana - mówił Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń