Czy Donald Trump wycofa wojska USA z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:27
Konwój Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA wyruszył do Polski, w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego. Od lutego żołnierze i sprzęt będą się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość amerykańskich wojsk w Polsce? (Jedynka/Więcej świata)
Amerykańskie wojsko wyładowuje się w niemieckim porcie Bremerhaven
Amerykańskie wojsko wyładowuje się w niemieckim porcie BremerhavenFoto: PAP/EPA/DAVID HECKER

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Decyzja w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zapadła na szczycie Paktu w Warszawie. Oddziały natowskie pojawią się w Polsce na wiosnę. - Prezydent Obama zdecydował jednak o przyspieszeniu tego procesu tak, by pierwsi żołnierze znaleźli się w Polsce jeszcze przed przekazaniem władzy Donaldowi Trumpowi – wyjaśnia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.

Zdaniem gościa Jedynki, nowa administracja w Waszyngtonie na pewno przemyśli raz jeszcze sprawę obecności wojsk w Polsce, ale jak mówi: "nie spodziewajmy się gwałtownych ruchów, bo nigdy amerykańskie administracje, tuż po objęciu władzy tego nie robią, bo muszą rozeznać sytuację".

Talaga twierdzi, że nie należy spodziewać się wycofania tych żołnierzy, ale trzeba pamiętać, że brygada, tak jak wszystkie działania USA na wschodniej flance, nie jest finansowana ze stałego budżetu Pentagonu, tylko ze specjalnej inicjatywny stworzonej w 2014 roku przez Baracka Obamę. - To finasowanie jest co roku odnawiane, a obecna pula obowiązuje do września 2017 roku i jeśli prezydent Trump będzie chciał wycofać wojska, to może zbraknąć pieniędzy na tę inicjatywę – podsumowuje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 09.01.2017

Godzina emisji: 18.13

iz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"NATO nie jest iluzoryczną siłą, która obroni nas ognistym mieczem. NATO to my"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:10
- Element odstraszania każdy kraj buduje oddzielnie. Nikt naszych polityków, ani nas samych, nie zwolni z dbania o nasza obronność - mówi w Jedynce Wojciech Łuczak z miesięcznika "Raport Wojsko-Technika-Obronność".
rozwiń zwiń