X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Donald Trump wycofa wojska USA z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:27
Konwój Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA wyruszył do Polski, w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego. Od lutego żołnierze i sprzęt będą się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość amerykańskich wojsk w Polsce? (Jedynka/Więcej świata)
Amerykańskie wojsko wyładowuje się w niemieckim porcie Bremerhaven
Amerykańskie wojsko wyładowuje się w niemieckim porcie BremerhavenFoto: PAP/EPA/DAVID HECKER

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Decyzja w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zapadła na szczycie Paktu w Warszawie. Oddziały natowskie pojawią się w Polsce na wiosnę. - Prezydent Obama zdecydował jednak o przyspieszeniu tego procesu tak, by pierwsi żołnierze znaleźli się w Polsce jeszcze przed przekazaniem władzy Donaldowi Trumpowi – wyjaśnia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.

Zdaniem gościa Jedynki, nowa administracja w Waszyngtonie na pewno przemyśli raz jeszcze sprawę obecności wojsk w Polsce, ale jak mówi: "nie spodziewajmy się gwałtownych ruchów, bo nigdy amerykańskie administracje, tuż po objęciu władzy tego nie robią, bo muszą rozeznać sytuację".

Talaga twierdzi, że nie należy spodziewać się wycofania tych żołnierzy, ale trzeba pamiętać, że brygada, tak jak wszystkie działania USA na wschodniej flance, nie jest finansowana ze stałego budżetu Pentagonu, tylko ze specjalnej inicjatywny stworzonej w 2014 roku przez Baracka Obamę. - To finasowanie jest co roku odnawiane, a obecna pula obowiązuje do września 2017 roku i jeśli prezydent Trump będzie chciał wycofać wojska, to może zbraknąć pieniędzy na tę inicjatywę – podsumowuje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 09.01.2017

Godzina emisji: 18.13

iz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"NATO nie jest iluzoryczną siłą, która obroni nas ognistym mieczem. NATO to my"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:10
- Element odstraszania każdy kraj buduje oddzielnie. Nikt naszych polityków, ani nas samych, nie zwolni z dbania o nasza obronność - mówi w Jedynce Wojciech Łuczak z miesięcznika "Raport Wojsko-Technika-Obronność".
rozwiń zwiń