Spotkanie prezydenta z korpusem dyplomatycznym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 19:19
Andrzej Duda przedstawi w jego trakcie założenia polskiej polityki zagranicznej. - Polityka ta ma się opierać na dwóch filarach: na polityce bezpieczeństwa i budowaniu wspólnoty międzynarodowej z udziałem Polski – wyjaśnia w audycji "Więcej świata" minister Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Założenia polskiej polityki zagranicznej (Jedynka/Więcej świata)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

- Trzy kręgi koncentryczne – to będzie idea prezentowana przez prezydenta, czyli: region, kontynent i świat – mówi Szczerski. Minister precyzuje, że pod pojęciem regionu kryje się Wyszehrad i trójmorze, kontynent – to kwestia reformy UE, a świat to więzi atlantyckie i obecność Polski w polityce globalnej – mówi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP.

Minister przyznaje, że największym wyzwaniem wydają się teraz być relacje z USA po wygraniu tam wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa dlatego nawiązanie dobrych, roboczych kontaktów z nową administracją amerykańską jest zadaniem numer jeden. – Pan prezydent będzie podkreślał, że oczekuje od polskich dyplomatów, że szybko zbudują kanały wspólnego działania tak, by stworzyć pole do pełnej rozmowy obydwu przywódców, by mogło dojść do spotkania obydwu prezydentów – mówi Szczerski i dodaje, że relacje z Waszyngtonem są niewiadomą, ale "my musimy ją minimalizować".  

W audycji rozmawiano także o pierwszej po wyborach konferencji prezydenta elekta i o zbliżeniu polsko-białoruskim.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 18.15

iz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent na sesji ONZ: są trzy filary zrównoważonego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 07:08
Odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość to fundamenty zrównoważonego rozwoju - powiedział Andrzej Duda na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent mówił o potrzebie zdecydowanych reakcji na łamanie ładu międzynarodowego, potrzebie dbania o rodzinę i środowisko naturalne oraz obrony chrześcijan przed fanatyzmem religijnym.
rozwiń zwiń