Wiceszef MSZ: Polska wyczekuje nowego otwarcia w stosunkach z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 19:56
- Polska jest gotowa na nowe otwarcie w stosunkach z Litwą - zapewnił Jan Dziedziczak. Jak mówił sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych goszcząc w audycji "Więcej świata", wciąż jednak jest wiele spraw do rozstrzygnięcia.
Audio
  • Polska jest gotowa na nowe otwarcie w stosunkach z Litwą - zapewnił sekretarz stanu MSZ, Jan Dziedziczak (Więcej świata/Jedynka)
Jan Dziedziaczak
Jan DziedziaczakFoto: Polskie Radio

Jan Dziedziczak zapewnił, że strona polska wyczekuje unormowania stosunków z Litwą. Jak zauważył sekretarz stanu MSZ, Polska zapraszała Litwinów do NATO, nasze samoloty uczestniczą w ramach międzynarodowej operacji w patrolowaniu litewskiej przestrzeni powietrznej, a ponadto jest to kraj, w którym mieszka sporo Polaków. – Osób, które są lojalnymi obywatelami Litwy, pragnącymi jedynie kultywować swoją tożsamość, co jest pewnym standardem europejskim. I my mamy nadzieje, że Litwa zastosuje właśnie te standardy europejskie, że udowodni, że jest krajem UE i pozwoli naszym rodakom na kultywowanie tego co tożsamość mniejszości narodowej stanowi – mówił Dziedziczak.

Czytaj także
Bałtycki łańcuch 663.jpg
Litwa budzi się z sowieckiego koszmaru

Jak zaznaczał wiceminister, chodzi przede wszystkim o edukację. – To jest główny element, na którym Polakom mieszkającym na Litwie zależy. Mówi się czasem o pisowni nazwisk, czy nazewnictwie ulic, ale to są tematy poboczne. Najważniejsza jest edukacja – mówił Dziedziczak, dodając, że to właśnie wsparcie mniejszości polskiej przez Litwę w kwestii edukacji będzie kluczową sprawą.

Ponadto Jan Dziedziczak mówił też o sprawie wysadzenia w powietrze pomnika w Hucie Pieniackiej w kontekście stosunków polsko-ukraińskich oraz o nowych zasadach funkcjonowania Karty Polaka. 


Czytaj także
Putin free 1200.jpg
Niepokojące wyniki sondażu. Ponad 60 proc. Polaków na Litwie czuje sympatię do Putina, 40 procent popiera aneksję Krymu

Drugi gość audycji "Więcej świata" prof. Piotr Wawrzyk komentował ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, w których prezydent-elekt krytycznie wypowiadał się na temat przyszłości Unii Europejskiej i NATO.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jan Dziedziczak (sekretarz stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Prof. Piotr Wawrzyk (Instytut europeistyki, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 18.13

dad/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak