Czy jest nadzieja na reset w relacjach Wilno-Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:03
Minister spraw zagranicznych Litwy zadeklarował przed planowanym przyjazdem do Polski, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach bilateralnych. – Sytuacja jest bardzo trudna – ocenił w audycji "Więcej świata" Grzegorz Gromadzki, ekspert do spraw międzynarodowych.
Audio
  • Co nowego w relacjach Polska-Litwa? (Więcej świata/Jedynka)
Wilno, zdjęcie ilustracyjne
Wilno, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/koronevskis

Jan Dziedziczak_1200.JPG
Wiceszef MSZ: Polska wyczekuje nowego otwarcia w stosunkach z Litwą

Linas Linkevičius ma odwiedzić Warszawę w czwartek (19.01). Minister podkreślił, że problemy, które były do tej pory w kontaktach polsko-litewskich mogą być rozwiązane.

Według Grzegorza Gromadzkiego, relacje rządu PiS z władzami Litwy są trudne, choć i wypadku poprzednich rządów, nie było lepiej. Gość Jedynki przypomina, że zarówno polskie władze, jak i opozycja, od lat mówią, że Litwini powinni uznać niektóre prawa polskiej mniejszości, w tym zgodzić się na polską pisownię nazwisk.

Litwini podkreślają jednak, że mamy wspólne interesy w kwestii twardego bezpieczeństwa i powinniśmy budować wspólny front w NATO oraz UE, a sprawy mniejszości odsunąć na bok.

- Tego nie może przyjąć żaden polski rząd dlatego od ponad dwudziestu lat mamy pat w relacjach. Czy zagrożenie ze strony Rosji zmieni tę sytuację? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

A w audycji rozmawiano także o tym jak zmienia się Turcja, a także o sytuacji w Izraelu.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Grzegorz Gromadzki (ekspert do spraw międzynarodowych) 

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 18.13

iz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska-Litwa. Jak zakończyć zimną wojnę sojuszników?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 07:57
Pod takim właśnie hasłem Centrum Stosunków Międzynarodowych i Ośrodek Analiz Strategicznych zorganizowały pierwszą z serii "Debat ponad podziałami". Polsko-litewskie stosunki były też tematem dyskusji w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń