Wojna w Syrii. Czy konferencja w Astanie przyspieszy rokowania pokojowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:05
- Jeżeli ktoś miałby doprowadzić do rozwiązania konfliktu w Syrii, to wydawałoby się, że najbardziej skuteczny układ to Rosja, Turcja i Iran - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agata Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Dr Agnieszka Bryc o sytuacji w Syrii (Jedynka/Więcej świata)
Konferencja w Astanie. Od lewej: wiceminister spraw zagranicznych Turcji Sedat Onal, specjalny przedstawiciel rosyjskiego rządu ds. Syrii Alexander Lavrentiev, minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kairat Abdrakhmanov, przedstawiciel ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura oraz wiceminister spraw zagranicznych Iranu Hossein Jaber Ansari
Konferencja w Astanie. Od lewej: wiceminister spraw zagranicznych Turcji Sedat Onal, specjalny przedstawiciel rosyjskiego rządu ds. Syrii Alexander Lavrentiev, minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kairat Abdrakhmanov, przedstawiciel ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura oraz wiceminister spraw zagranicznych Iranu Hossein Jaber Ansari Foto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Turcja, Rosja i Iran zobowiązały się do kontrolowania rozejmu w Syrii. W Astanie odbyła się dwudniowa konferencja w tej sprawie. Jednak nie uczestniczyło w niej kilka najważniejszych aktorów tej wojny, a w Syrii wciąż trwają działania zbrojne.

- Wartość tej konferencji jest niewielka. Rosja zaryzykowała organizując konferencję. Wyobrażenia były takie, że będzie to pierwsza poważna próba doprowadzenia do jakiegoś dłuższego porozumienia a nawet pokoju. Nic takiego nie nastąpiło. Komunikat po konferencji nie jest niczym nowym - to są wciąż te same hasła z poprzednich spotkań, czy to w Ankarze, czy w Moskwie - mówiła Agnieszka Bryc.

Prowadzący zasugerował, że konferencja jest ważna z powodów politycznych - państwa ją organizujące pokazały, kto rozdaje karty. - Plusem Astany jest to, że po raz pierwszy w rozmowach, przy stole usiedli ci, którzy mają realny wpływ na przebieg tego konfliktu. Czyli były to przede wszystkim grupy walczące w polu, a nie "opozycja fotelowa", która brała udział w rozmowach genewskich - zaznaczyła doktor Bryc. - Jeżeli ktoś miałby doprowadzić do rozwiązania konfliktu, to wydawałoby się, że najbardziej skuteczny układ to Rosja, Turcja i Iran - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o Brexicie i sytuacji w Gambii.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Agata Kasprolewicz (Polskie Radio, Redakcja Międzynarodowa), Dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozpoczęła redukcję swoich sił zbrojnych w Syrii. Wycofa wojska całkowicie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 11:42
- Na rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina rozpoczęło się zmniejszanie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii - poinformował w piątek szef sztabu generalnego armii generał Walerij Gierasimow, cytowany przez agencję TASS.
rozwiń zwiń