Lech Miodek: wyczerpały się warunki na lewicowość w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 18:59
- Wyczerpały się warunki materialne. Dochody Ekwadoru z ropy naftowej okazały się być dużo mniejsze, aniżeli poprzednio - mówił na antenie radiowej Jedynki Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Południowej. 
Audio
  • Czy Amerykę południową czeka zwrot w prawo? (Jedynka/Więcej świata)
Lech Miodek
Lech MiodekFoto: Jedynka

Rafael Correa po dekadzie rządów w Ekwadorze żegna się z władzą. Pierwsza runda wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Kandydat z obozu Correi - Lenin Moreno nie uzyskał wymaganych 40 proc. głosów. Ekwadorczycy ponownie pójdą do urn 2 kwietnia. Będą wybierać między Moreno a centroprawicowym Guillermo Lasso.

- Konstytucja Ekwadoru nie pozwala na kandydowanie na trzecią kadencję, dlatego Correa nie mógł brać udziału w wyścigu. Correa doszedł do władzy w czasie, gdy w szeregu krajów latynoamerykańskich też doszło do zmiany władzy w kierunku lewicowym. Chodziło nie tylko o sam kierunek lewicowy jako taki, ale, powiedziałbym, ultralewicowy, który był narzucany przez Wenezuelę Hugo Chaveza. Tego, który chciał zbudować socjalizm XXI wieku. Nic z tego mu nie wyszło, ale próby wciąż trwają w wykonaniu pana Maduro - mówił były dyplomata. - Zaczęły się wyczerpywać warunki na lewicowość w Ameryce Łacińskiej - dodał.

- Wyczerpały się warunki materialne. Dochody Ekwadoru z ropy naftowej okazały się być dużo mniejsze aniżeli poprzednio. Cena ropy utrzymywała się na poziomie 100 dolarów, a około rok temu spadła do 30. Wyschło źródło finansowania. Ekwador jest dużym eksporterem. Kiedy miał trudności z dostarczaniem ropy, zwracał się o pomoc do Wenezueli. Kiedy to źródło zaczęło wysychać, zaczęły się problemy - tłumaczył Lech Miodek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również tematy zjednoczenia Cypru oraz sytuacji politycznej w Zimbabwe. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi:  Magdalena Skajewska

Goście: Lech Miodek (były dyplomata w krajach Ameryki Południowej), Karol Wasilewski (PISM) 

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relacje z nową amerykańską administracją głównym tematem konferencji w Monachium?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:16
- Podejrzewam, że w Monachium padnie zapewnienie o solidarności Ameryki z Europą, trwałości NATO i zobowiązań sojuszniczych - mówi w audycji "Więcej świata" analityk Warsaw Enterprise Institute (WEI) Andrzej Talaga.
rozwiń zwiń