Donald Trump wielką zagadką dla świata. Debata w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:52
Jaka będzie nowa amerykańska polityka zagraniczna i gdzie jest w niej miejsce Polski? Polskie Radio we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych przeprowadziło debatę w tej sprawie. To już siódme spotkane w cyklu dyskusji międzynarodowych na antenie Jedynki.
Audio
  • Czego spodziewać się w polityce zagranicznej Donalda Trumpa? (Jedynka/Debata)

prof. Andrew A. Michta Wybór każdego prezydenta USA jest wydarzeniem decydującym, jeśli chodzi o kierunek w jakim pójdzie świat

- Wybór każdego prezydenta USA jest wydarzeniem decydującym jeśli chodzi o kierunek w jakim pójdzie świat - zauważa jeden z uczestników debaty "Nowa amerykańska polityka - znaczenie dla Polski" prof. Andrew A. Michta, dziekan George C. Marshall European Center for Security Studies. Dlatego wszystkie stolice przyglądają się budowie polityki zagranicznej nowej administracji w Waszyngtonie. Nie odbywa się to gładko, bo do mediów przedostają się regularnie informacje o kłopotach kolejnych członków zespołu Trumpa, a w tle problemów pojawia się Rosja.

Prof. Michta podkreśla, że wybór Trumpa był dużym zaskoczeniem dla elit medialnych i establishmentu politycznego w Waszyngtonie, dlatego nie należy się dziwić - czasem histerycznemu - tonowi mediów, a przyglądać się z dystansem rozwojowi wydarzeń.

  

Gość Jedynki podkreśla, że "takiego zwycięstwa Partii Republikańskiej, jakie dał jej Donald Trump nie było od 1928 roku". Doprecyzował, że chodzi o wybory na poziomie legislatur stanowych, gubernatorów i liczby miejsc w Kongresie. - To prezydentura pozaestabliszmentowa, dlatego nie dziwi, że Trump jest atakowany, ale naprawdę ważne jest, jakie mogą być relacje USA-Rosja i NATO-Rosja – twierdzi Michta.  

Profesor uważa, że w ciągu początkowych miesięcy działania nowej administracji to Europa, w tym Polska, powinna wyjść ze swoimi propozycjami.

Podobnego zdania jest prof. Zbigniew Lewicki – przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tu obejrzysz ciąg dalszy debaty, już po zakończeniu radiowej transmisji:

Lewicki ma jednak obawy, że ze strony Polski nie będzie oferty dla USA. Powodem - zdaniem gościa Jedynki - jest brak ośrodka badawczego, który śledziłby i badał Stany Zjednoczone. – Sytuacja jest dramatyczna ponieważ w Polsce, jako jednym z niewielu krajów na świecie, nikt nie prowadzi systematycznej analizy USA – mówi Lewicki i dodaje, że "kraj ten zasługuje na to, byśmy go znali, a nasi rządzący dostawali stale nowe informacje".  Według profesora, "skoro nie wiemy co się dzieje, to nie umiemy nic zrobić, a nasza siła w Waszyngtonie polega na tym, czy potrafimy wyjść z czymś, co zainteresuje tamtejszą administrację".

prof. Zbigniew Lewicki Sytuacja jest dramatyczna ponieważ w Polsce, jako jednym z niewielu krajów na świecie, nikt nie prowadzi systematycznej analizy USA

Gość Jedynki podkreśla, że nie może to być kolejny raz podnoszona kwestia wiz, tylko należy znaleźć różnicę pokazującą, że warto z Polską rozmawiać. Według Lewickiego, Polska jest teraz na 35. miejscu, jeśli chodzi o ważność państw w Waszyngtonie.

Tu obejrzysz wideo z pytaniami publiczności do uczestników debaty:

Dr Patrycja Sasnal – kierowniczka projektu "Bliski Wschód i Afryka Północna" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - zgadza się z prof. Michtą, że musimy poczekać, żeby zobaczyć jak polityka Trumpa się ukształtuje.  - Nie należy teraz dzwonić w wielkie dzwony – mówi w radiowej Jedynce.

dr Patrycja Sasnal Nie należy teraz dzwonić w wielkie dzwony

Sasnal widzi jednak wyzwania stojące przed Polską już teraz. Według niej, wynikają one z chaotycznego rozgrywania się i układania procesu decyzyjnego w Waszyngtonie.

– Trzeba mieć świadomość, że ten proces będzie trwał, zanim wszystko się dotrze, a będzie to może jeszcze pół roku, a może dłużej – mówi Sasnal. Dodaje, że nie chodzi nawet o samą siłę stanowisk w waszyngtońskiej administracji, ale o walkę pomiędzy dwoma obozami, z których jeden jest dla nas korzystniejszy. Gość Jedynki mówi, że widzi w Waszyngtonie starcie pomiędzy ideologami a państwowcami. Ideolodzy, według Sasnal, mają jeden cel – walkę z niejudeochrześcijańskimi cywilizacjami.   

 ***

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem. Obszary, którymi się zajmuje to przede wszystkim polityka zagraniczna, integracja europejska, bezpieczeństwo oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze. PISM jest propagatorem idei wspierających polską dyplomację oraz rozwój stosunków międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: prof. Andrew A. Michta (dziekan George C. Marshall European Center for Security Studies), prof. Zbigniew Lewicki (przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Patrycja Sasnal (kierowniczka projektu "Bliski Wschód i Afryka Północna" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 06.03.2017

Godzina emisji: 18.09

iz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie będzie muru na granicy z Meksykiem? Reuters: Biały Dom nie ma pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:22
Mimo wyborczej obietnicy Donalda Trumpa, że budowa muru na granicy z Meksykiem rozpocznie się bez zwłoki, Biały Dom nie dysponuje wystarczającymi środkami, by zacząć inwestycję – wynika z dokumentu resortu bezpieczeństwa narodowego, do którego dotarł Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeff Sessions odpiera zarzuty ws. kontaktów z rosyjskimi władzami. Donald Trump: darzę go zaufaniem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 09:43
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions po raz kolejny podkreślił, że nie rozmawiał z przedstawicielami rosyjskich władz o ubiegłorocznej kampanii wyborczej w USA.
rozwiń zwiń