Racjonalne szaleństwo Korei Północnej. Co zrobi Kim Dzong Un?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 20:16
- Ostatnia próba pokazuje, że północnokoreański program rakietowy nie stoi w miejscu i mimo nakładanych sankcji, dalej się rozwija. Jeżeli Stanom Zjednoczonym, Chinom, czy np. Korei Południowej zależy na zaprzestaniu tych zbrojeń, to może przyszedł moment,  znowu zacząć rozmowy z Koreańczykami z Północy na ten temat - stwierdził na antenie Jedynki ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja Oskar Pietrewicz.
Audio
  • Oskar Pietrewicz: Korea Północna ma jeden główny cel jakim jest przetrwanie (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KCNA

- Decyzja o wznowieniu rozmów z Północną Koreą w dużej mierze należy m.in. od Donalda Trumpa. W jego kręgach doradczych coraz częściej mówi się o ataku wyprzedzającym szczególnie w sytuacji, gdyby Korea Północna chciała przetestować pocisk o dalekim zasięgu. Co ciekawe, Korea Północna mimo wszystko zachowuje się w sposób racjonalny w sensie politycznym. Mają swój cel: przetrwanie. W takiej sytuacji geopolitycznej mogą to zrobić tylko za pomocą eskalacji. Tylko w takich warunkach mogą być reżyserem wydarzeń i nie muszą dostosowywać się do silniejszych – powiedział Oskar Pietrewicz.

Ekspert CSPA zapytany o ostatnie zabójstwo Kim Dzong Nama, stwierdził, że "być może stała za tym Korea Północna". W takich sytuacjach nigdy nie mamy pewności, bo wiele rzeczy tu się nie zgadza. Wszystkie szczegóły pewnie nigdy nie będą wyjaśnione. Jeśli jednak stała za tym Korea Północna, to możliwe, że zrobiła to, by wysłać komunikat zagranicznym elitom, że "Kim Dzong Un ma na was oko". – dodał Pietrewicz.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Oskar Pietrewicz (ekspert Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/ab

Czytaj także

USA rozpoczęły rozmieszczanie systemu THAAD w Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 06:47
Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Płn. ćwiczyła potencjalne ataki na bazy USA w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:07
Armia Korei Północnej ćwiczyła potencjalne ataki na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po poniedziałkowych próbach z rakietami balistycznymi.
rozwiń zwiń