Pomoc dla Polaków na Wschodzie. Akcja Prezydenta RP

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:02
Prezenty dla naszych rodaków za wschodnią granicą zbierane są wspólnie przez Polaków na Zachodzie i w kraju. - To wzruszające, że nasz konwój tworzymy z ich darów – mówił w audycji "Więcej świata" Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Silar/Wikimedia Commons/CC

Do tej pory zorganizowane zostały cztery transporty; trzy były skierowane do tych, którzy mieszkają na Ukrainie, czwarty do domu dziecka na Litwie. W przyszłym tygodniu wyrusza kolejny konwój, który ma dotrzeć w okolice Dołbysza. 

Adam Kwiatkowski Od dziesiątek, a niektórzy od setek lat, mieszkają poza Polską, w tej polskości trwają i wydaje się, że musieli za to wiele zapłacić

W 1926  Dołbysz – wtedy Marchlewsk – stał się stolicą polskiego rejonu autonomicznego – tzw. Marchlewszczyzny w ukraińskiej części Związku Sowieckiego. W tym czasie ponad 75% mieszkańców stanowili Polacy. Szacuje się, że dziś jest podobnie.

Adam Kwiatkowski zauważa, że wielu naszych rodaków na Wschodzie żyje w bardzo trudnych warunkach. Jego zdaniem, dzieje się tak, bo nie wyrzekli się polskości. - Od dziesiątek, a niektórzy od setek lat, mieszkają poza Polską, w tej polskości trwają i wydaje się, że musieli za to wiele zapłacić – mówi prezydencki minister.

Kwiatkowski podkreśla, że obdarowani są bardzo wzruszeni tym, że trafiają do nich prezenty i pozdrowienia od Pary Prezydenckiej.  – Widzą, że to co kultywowali w rodzinach przyniosło owoc, bo Polska, którą kochają, za którą się modlą, pamięta o nich – dodaje gość Jedynki.  

A w audycji mówiono także o próbie zamachu terrorystycznego w Paryżu i sytuacji w Korei Południowej. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Adam Kwiatkowski (sekretarz stanu w kancelarii prezydenta odpowiedzialny za relacje z Polakami za granicą)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 18.12

zi/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Litwie wraca sprawa pisowni nazwisk. Apel intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 14:55
Sygnatariusze listu – 38 znanych historyków, naukowców, literatów, aktorów, dziennikarzy - wystosowała list otwarty do przedstawicieli władz o "uprawomocnienie cywilizowanej pisowni nazwisk" obywateli kraju, w których występują łacińskie litery Q, X i W.
rozwiń zwiń