"Szakal" skazany na trzecie dożywocie. Absurdalny proces?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 19:23
Sąd we Francji we wtorek skazał urodzonego w Wenezueli terrorystę Carlosa-Szakala (właściwie Ilich Ramirez Sanchez) na karę dożywotniego więzienia za przeprowadzenie krwawego zamachu w Paryżu w 1974 roku, w którym dwie osoby zginęły, a 34 zostały ranne.
Audio
  • "Szakal" skazany na trzecie dożywocie (Więcej świata/Jedynka)
Jerzy Szygiel
Jerzy Szygiel Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Carlos odbywa już podwójny wyrok dożywocia za serię morderstw i zamachów przeprowadzonych w latach 70. i 80. w imię rewolucji komunistycznej i dla sprawy palestyńskiej.

- Jeśli chodzi o to ostatnie skazanie, wtorkowe, trzecie skazanie, to dla niego ten proces przed sądem specjalnym, bez ławy przysięgłych, był groteską, był absurdem. Był sądzony 43 lata po fakcie, do którego się nie przyznaje i co do którego był już dwa razy sądzony w ciągu ostatnich 30 lat - wskazał w audycji "Więcej świata" Jerzy Szygiel, wieloletni dziennikarz francuskich mediów.

Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki opowiedział o tym, kim jest "Szakal".

W audycji także:

Lokalne władze w Kirkuku na północy Iraku uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Władze autonomicznego Regionu Kurdystanu, z którym Kiruk sąsiaduje, od dawna toczą spór o tę bogatą w ropę, wieloetniczną prowincję z rządem federalnym w Bagdadzie.

- Nareszcie, po kilkunastu latach "nowego" Iraku, a w ogóle w historii Iraku to po raz pierwszy, Kurdowie mogą pokazać, że to jest miasto kurdyjskie, chociaż zamieszkałe także przez przedstawicieli innych grup etnicznych. On historycznie jest miastem kurdyjskim - podkreślił w "Więcej świata" Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia od marca 2015 roku w wojnie domowej w Jemenie zginęło ponad 7,4 tys. ludzi. 2 mln osób zostało pozbawionych dachu nad głową, ponad 17 mln bez wsparcia umrze z głodu. Kraj ten pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.

Wojna w Jemenie nazywana jest często "najbardziej zapomnianym konfliktem na świecie". Dlaczego tak jest? O tym w materiale Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Ziyad Raoof (pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce), Jerzy Szygiel (wieloletni dziennikarz francuskich mediów, portal STRAJK)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 18.12

kk/ab

Czytaj także

Znany terrorysta "Szakal" znowu skazany na dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:09
Odbywający kary dożywocia, jeden z najgroźniejszych terrorystów - Ilich Ramírez Sánchez - pseudonim Carlos Szakal - usłyszał kolejny wyrok. Tym razem również dożywotniego więzienia za zamach w Paryżu z 1974 roku, w którym zginęły dwie osoby. 
rozwiń zwiń