"Społeczeństwo zainteresowane jest tym, aby władza się zmieniała"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 19:35
Władze czują się zagrożone wszelką niezależną działalnością społeczną. Może tu chodzić o cokolwiek - powiedział rosyjski obrońca praw człowieka Aleksander Podrabinek w wywiadzie wyemitowanym w audycji "Więcej świata".
Audio
  • Aleksander Podrabinek o protestach w Rosji i na Białorusi (Jedynka/Więcej świata)
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny w sali sądu po aresztowaniu podczas manifestacji
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny w sali sądu po aresztowaniu podczas manifestacjiFoto: EPA/SERGEI ILNITSKY

Na Białorusi i w Rosji odbyły się demonstracje przeciwników obecnych władz. W Mińsku i innych białoruskich miastach protestowano przeciwko fatalnej sytuacji gospodarczej w kraju, w Rosji głównie przeciwko korupcji. Liczba zatrzymanych liczona jest w tysiącach, protestujący są celem represji.

Każdy, kto występuje niezależnie od Kremla i organów państwowych jest uważany za zagrożenie dla ich władzy. Częściowo tak też jest, bo społeczeństwo jest zainteresowane tym, aby władza się zmieniała, a władza jest zainteresowana swoją stabilnością i ciągłą obecnością na arenie politycznej - ocenił Aleksander Podrabinek. Jak wyjaśnił, tłumaczy to reakcję rządzących.

Podrabinek wskazał, że w protestach obok młodzieży, która jest najbardziej impulsywna i bezpośrednia, uczestniczyli też starsi obywatele, co pokazuje niezadowolenie z polityki Kremla. Podkreślił, że rosyjska telewizja praktycznie nie informowała o manifestacjach. - Czyli nie mają przygotowanych propagandowych klisz, które mogłyby wyjaśnić te protesty - dodał. Ocenił, że to dobry znak. 

Czego de facto chcą młodzi Rosjanie? Jak zachowa się władza, czy będą jeszcze ostrzejsze represje? Czy możliwa jest powtórka rewolucji z Ukrainy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat rady NATO-Rosja oraz prowadzonej przez turecki wywiad inwigilacji mieszkających w Niemczech przeciwników Recepa Erdogana. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie), Aleksander Podrabinek (rosyjski obrońca praw człowieka), Karol Wasilewski (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/ab

Czytaj także

Akcja solidarności. Białoruś: "Mury" Kaczmarskiego dla zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 22:44
Niezależni białoruscy artyści solidaryzują się ze skazanymi uczestnikami niedawnych antyrządowych akcji protestu. Członkowie Białoruskiego Wolnego Teatru śpiewali dziś przed więzieniem na ulicy Akreścina w Mińsku. Tam przebywa znaczna część skazanych opozycjonistów, ale i zwykłych ludzi, których zatrzymano w marcu. Radio Swaboda rozmawiała też z kilkoma osobami, które wyszły już z aresztu.
rozwiń zwiń