Zamach w metrze. Kto zaatakował w Petersburgu?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:24
W wagonie podziemnej kolejki, w tunelu między dwiema stacjami metra, wybuchła  bomba domowej produkcji. Rosyjska prokuratura generalna potwierdziła, że było to działanie o charakterze terrorystycznym. Kto za nim stoi – zastanawiali się goście audycji "Więcej świata".  
Audio
Ratownicy na miejscu zamachu w Petersburgu
Ratownicy na miejscu zamachu w Petersburgu Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

- Większość zamachów z jakimi mieli do czynienia Rosjanie, to były ataki inspirowane lub przeprowadzane przez bojowników kaukaskich – mówi dr Agnieszka Bryc, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bryc zauważa jednak, że w Rosji były także zamachy inspirowane przez tamtejsze siły bezpieczeństwa i działo się to na zapotrzebowanie polityczne. Gość Jedynki przypuszcza, że w wypadku ataku na metro w Petersburgu, jeśli opublikowane zdjęcia domniemanego sprawcy są prawdziwe, to wszystko wskazuje na to, że jest to bojownik, albo ktoś inspirowany lub pochodzący z Kaukazu.

- Kaukaz narzuca się sam z siebie, bo ten mężczyzna ze zdjęcia wygląda modelowo – ma brodę, a nie ma wąsów, czyli nosi się tak, jak kaukascy radykałowie – mówi Wojciech Górecki, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich i autor książek o Kaukazie. Gość Jedynki przypomina, że największe nasilenie zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez osoby z Kaukazu było w latach 2009 – 2011. Przyznawał się do nich Emirat Kaukazu, wirtualne państwo, które teraz praktycznie już nie istnieje. Według Góreckiego, sposób przeprowadzenia ataku w Petersburgu przekracza możliwości logistyczne tej organizacji.

Co atak na metro oznacza dla rosyjskich władz? – zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Agnieszka Bryc (ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), Wojciech Górecki (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich i autor książek o Kaukazie)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 18.10

zi/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbrojny atak na komisariat w Armenii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:50
W "Pulsie świata" mówiliśmy o wydarzeniach w Erewaniu, gdzie od niedzieli trwa okupacja posterunku policji.
rozwiń zwiń