Diecezja irkucka - 30 razy większa niż terytorium Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 12:00
Kościół katolicki na Syberii traci swój polski charakter. Choć z Polski pochodzi 90 proc. księży diecezji św. Józefa, obejmującej niemal cały wschód Rosji, to msze po polsku są tam rzadkością.
Audio
Katedra w Irkucku
Katedra w IrkuckuFoto: E. Poźniak/PR

Katedra Niepokalnego Serca NMP w Irkucku to główna świątynia tej diecezji. Położona jest na obrzeżach miasta, żeby się tam dostać z centrum, trzeba pół godziny jechać tramwajem. To jednak nic w porównaniu z odległościami, jakie pokonuje zarządzający nią biskup Cyryl Klimowicz. - Moja diecezja jest terytorialnie największa na świecie, obejmuje ponad 10 mln km2, czyli 30 terytoriów Polski. Tysiąc kilometrów z hakiem jestem w stanie pokonać na czterech kołach, ale dalej nie ma co. Latam samolotami, Święty Duch pomaga - mówi.

Jakich narodowości - oprócz polskiej i rosyjskiej - są członkowie diecezji biskupa Cyryla? Gdzie w Irkucku można uczestniczyć w mszy prowadzonej w języku polskim? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Przygotował: Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 18.20

mg/kul

Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Irkucka. Młodzi wyjeżdżają, starsi im pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:59
Według spisu powszechnego z 2010 roku w obwodzie irkuckim jest 1364 Polaków, ale te statystyki nie uwzględniają osób, które deklarują, że są Rosjanami, ale mają rodzinne związki z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierszyna - najbardziej polska z syberyjskich wsi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Do tej małej miejscowości położonej 130 km od Irkucka Polacy przybyli w 1910 roku z Zagłębia Dąbrowskiego nie jako zesłańcy, ale jako osadnicy. Dziś mieszka tam ok. pół tysiąca osób, prawie wszyscy mają polskie korzenie.
rozwiń zwiń