Wybory prezydenckie we Francji. "Wybór między dżumą a cholerą"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 20:04
- Każdy z kandydatów jest karykaturą swojego własnego obozu - powiedziała Chantal Delsol przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Z profesor filozofii politycznej rozmawiała w magazynie "Więcej świata" Magdalena Skajewska. 
Audio
  • Francja przed drugą turą wyborów prezydenckich (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/FREDERIC SCHEIBER

W niedzielę Francuzi wybiorą nowego prezydenta. W drugiej turze o głosy wyborców walczą liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen i socjaldemokrata Emmanuel Macron. Polityk Frontu Narodowego jeszcze nigdy nie był tak blisko Pałacu Elizejskiego i choć sondaże wieszczą porażkę Le Pen to i tak odniosła już duży sukces. Kilkanaście lat temu jej partia budziła wśród Francuzów postrach. Dziś wielu z nich jest gotowych wybrać jej liderkę na prezydenta Francji.

- Francja stoi przed szalonym wyborem - oceniła Chantal Delsol, prof. filozofii politycznej z Uniwersytetu Marne-la-Vallée w Paryżu. Porównała sytuację we Francji do wyborów w USA, gdzie obywatele wybierali między Donaldem Trumpem i Hillary Clinton. Jej zdaniem "każdy z kandydatów jest karykaturą swojego własnego obozu". - Le Pen jest bardziej faszystką niż konserwatystką, jej nie obchodzą wartości konserwatywne. Macron jest za to karykaturą globalizacji – to człowiek bez korzeni - przedstawiła diagnozę Delsol. Ona sama nie zagłosuje na żadnego z kandydatów. - To jak wybór między dżumą a cholerą - stwierdziła.

W jakim stopniu program Marine Le Pen jest populistyczny? Czy jej ugrupowanie będzie nadal konsekwentnie się umacniało? Co mówi przed wyborami francuska ulica? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału z Paryża.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Przygotowała: Magdalena Skajewska

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 18.12

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: dochodzenie w sprawie oskarżeń wobec Macrona

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 16:36
Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron wniósł w czwartek skargę na rozpowszechnianie fałszywych oskarżeń, że w celu unikania podatków ma on konto na Bahamach. Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie tych zarzutów.
rozwiń zwiń