Ukraina blokuje rosyjskie portale. To krok w stronę Zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:41
- Obecna sytuacja związana z mediami społecznościowymi na Ukrainie może wskazywać na kolejną próbę zbliżania się do Zachodu. Nie spieszyłbym się jednak z szybką diagnozą - stwierdził na antenie Jedynki prof. Zdzisław Najder.
Audio
  • Prof. Zdzisław Najder: rząd Ukrainy chce się wybić na niepodległość, żeby mieć większe pole do manewru w stosunkach międzynarodowych (Więcej świata/Jedynka)
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoFoto: president.gov.ua

Władze Ukrainy wprowadziły sankcje przeciwko osobom fizycznym i firmom z Rosji oraz z kapitałem rosyjskim, wśród których znalazły się popularne serwisy internetowe, takie jak Yandex, Mail.ru, Odnoklassniki oraz VKontakte. Dostęp do tych serwisów zostanie zablokowany na trzy lata. Dekret w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Petro Poroszenko. Listę osób i podmiotów opracowała i zatwierdziła pod koniec kwietnia ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

- Ja bym nie spieszył się z diagnozą tej sytuacji, bo na ten moment poruszamy się we mgle. Uważam, że rząd Ukrainy chce się wybić na niepodległość, żeby mieć większe pole do manewru w stosunkach międzynarodowych. Pieniądze muszą jednak przyjść z Zachodu, a nie z Moskwy. Zachód natomiast stawia wymagania. Zaufanie jest niezbędnym klejem państw demokratycznych. Oni w tym momencie tego właśnie próbują. Miejmy nadzieje, że im się powiedzie, ale bez spróbowania z pewnością to się nie uda. Zaufanie polega na tym, że podejmuje się ryzyko. Ukraina przez tę próbę zaufania jeszcze nie przeszła i nie będzie do łatwe, bo państwo to jest podzielone - powiedział prof. Zdzisław Najder.

Gość Jedynki dodał, że ten podział wynika ten wynika m.in. z braku niezależnych autorytetów. -  To ogromna różniąca między Polską a Ukrainą, bo u nas nawet w najgorszych czasach były niezależne elity intelektualne, z którymi władza musiała się liczyć. Na Ukrainie one nie istnieją i nie istniały – dodał Prof. Najder

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono też kwestię impeachmentu wobec prezydenta USA Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Zdzisław Najder (historyk literatury, działacz opozycji antykomunistycznej)

Data emisji: 17.05.2017

Godzina emisji: 18.13

koz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: zablokowano dostęp do popularnych rosyjskich serwisów internetowych. Wśród nich jest odpowiednik Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:22
Władze Ukrainy wprowadziły sankcje przeciwko osobom fizycznym i firmom z Rosji oraz z kapitałem rosyjskim, wśród których znalazły się popularne serwisy internetowe, takie jak Yandex, Mail.ru, Odnoklassniki oraz VKontakte. Dostęp do tych serwisów zablokowano.
rozwiń zwiń