"Stany Zjednoczone popierają artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego. Wskazuje na to budżet sojuszu"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 18:55
- Nie ma żadnych wątpliwości, że Stany Zjednoczone popierają artykuł 5. Traktatu waszyngtońskiego i nie ma większego znaczenia czy Trump w jakimś przemówieniu o tym mówi, czy nie - mówił na antenie radiowej Jedynki Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa ("Polityka Insight"). - Donald Trump ciągle zmienia swoją pozycję wobec NATO - stwierdził Roman Rewald (Amerykańska Izba Handlowa). 
Audio
  • Eksperci mówili o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego (Jedynka/Więcej świata)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z lewej) i prezydent USA Donald Trump
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z lewej) i prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

W Brukseli trwa pierwszy szczyt NATO z udziałem prezydenta USA Donald Trumpa. Zganił on państwa sojusznicze mówiąc, że nie przeznaczają wystarczających środków na obronność. USA postuluje, aby państwa NATO przekazywały 2 proc. PKB na wojsko.

Prezydent USA spotkał się z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem oraz szefem RE Donaldem Tuskiem. 

- Spotkało się dwóch Donaldów - Tusk i Trump przy stole. Nie jestem pewien, czy spotkanie przyniosło rezultaty, które by rozwiały wszelkie wątpliwości, ponieważ pan Donald Trump ciągle zmienia swoją pozycję wobec NATO. Jest nieprzewidywalny w tym zakresie. Trump nie poparł artykułu 5 NATO, a to jest rzecz, której się wszyscy obawialiśmy. Nie powiedział "nie", ale nie poparł artykułu, zostało to zauważone przez światową prasę - mówił Rewald.

"Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim" - mówi artykuł 5, który jest najważniejszym zapisem w Traktacie Północnoatlantyckim.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że Stany Zjednoczone popierają artykuł 5. Traktatu waszyngtońskiego i nie ma większego znaczenia czy Trump w jakimś przemówieniu o tym mówi, czy nie, ponieważ polityka Stanów Zjednoczonych jasno na to wskazuje. Mamy do czynienia ze znaczącym zwiększeniem zaangażowania wojskowego USA w Europie, również w naszej części. Jest zapowiedź jeszcze większego zaangażowania w najbardziej konkretnym dokumencie - czyli budżecie - stwierdził Marek Świerczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Roman Rewald (prezes Amerykańskiej Izby Handlowej), Marek Świerczyński (Polityka Insight)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/zi 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: Trump daje zielone światło Czarnogórze w NATO. Jest formalne poparcie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 20:38
Prezydent USA Donald Trump we wtorek wyraził formalne poparcie dla przyjęcia Czarnogóry do NATO, co pomoże utorować drogę do rozszerzenia Sojuszu na Bałkany. Rosja uważa przyjęcie tego niewielkiego kraju do NATO za prowokację.
rozwiń zwiń