Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Wzmocnienie pozycji Polski w skali globalnej"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 19:07
- To nie tylko prestiż, ale też wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w skali globalnej, wobec partnerów i organizacji regionalnych np. Unii Europejskiej. Ponadto bycie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa daje nam dodatkowy instrument do kontaktów z innymi państwami oraz stały dostęp do przedstawicieli wielkich mocarstw - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Popiuk-Rysińska (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW).
Audio
  • Gość audycji stwierdził, że miejsce w RB ONZ to nie tylko kwestia prestiżu (Jedynka/Więcej świata)
Szef MSZ Witold Waszczykowski nie krył zadowolenia z decyzji ONZ
Szef MSZ Witold Waszczykowski nie krył zadowolenia z decyzji ONZFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 i 2019.

Z Nowego Jorku tuż po ogłoszeniu decyzji Zgromadzenia o głosowaniu i wysiłkach polskiej dyplomacji mówił korespondent Polskiego Radio Marek Wałkuski. - Z tego, co się dowiedziałem, mieliśmy 150 gwarancji na piśmie. To wymagało ogromnego wysiłku polskich dyplomatów, podróży zagranicznych ministra Waszczykowskiego, przyjmowania gości w Warszawie, rozmów prezydenta Dudy, także deklaracji o które zabiegało polskie przedstawicielstwo przy ONZ - podkreślił dziennikarz.

O wyborze Polski mówiła też profesor Irena Popiuk-Krysińska. Prowadzący spytał, czy członkostwo w RB ONZ to tylko prestiż, czy może coś więcej.

- To nie tylko prestiż, ale też wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w skali globalnej, wobec partnerów i organizacji regionalnych, np. Unii Europejskiej. Ponadto bycie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa daje nam dodatkowy instrument do kontaktów z innymi państwami oraz stały dostęp do przedstawicieli wielkich mocarstw - mówiła Popiuk-Krysińska.

- Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych Rada bezpieczeństwa to jedyny organ, który jest odpowiedzialny za zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Kompetencje Rady jednak nie są nieograniczone. Podejmuje decyzje na podstawie artykułu 7. Karty i państwa są zobowiązane je wykonywać. Oczywiście jest to wielka odpowiedzialność, ale ograniczona. Jednak w ostatnich altach zauważalna jest tendencja do rozszerzania kompetencji Rady - dodała. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono o kolejnym szczycie UE-Chiny oraz o ćwiczeniach NATO na Litwie. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Irena Popiuk-Krysiński (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Aleksander Radczenko (litewski politolog)

Data emisji: 2.06.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski kontyngent wyrusza na misję do Łotwy. "To realizacja zasad Sojuszu"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:31
- Wysyłając polskich żółnierzy do Łotwy, chcemy pokazać, że zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" też nas dotyczy i jesteśmy do niej zobowiązani - powiedział na antenie Jedynki dr Janusz Onyszkiewicz ze Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
rozwiń zwiń