Adam Eberhardt: każdy prezydent USA szukał resetu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 20:19
- Rosja jest za mała dla Ameryki, aby być traktowana równorzędnie, a jednocześnie jest zbyt ambitna, by zaakceptować rolę mniej istotnego partnera - powiedział w audycji "Więcej świata" dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt o stosunkach na linii Waszyngton-Kreml. Reset w relacjach zapowiadał w kampanii Donald Trump. Ile zostało z obietnic?
Audio
  • Adam Eberhardt o stosunkach rosyjsko-amerykańskich (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

- Koszty polityczne zaangażowania się w reset z Rosją wyraźnie wzrosły dla obecnej administracji amerykańskiej - ocenił Adam Eberhardt. Jak wyjaśnił, ma to związek ze śledztwem w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory oraz z kontaktami współpracowników Trumpa z przedstawicielami rosyjskiej ambasady. Eberhardt przypomniał, że miał być też pomysł budowy tajnego kanału kontaktu z Kremlem z pominięciem służb specjalnych. 

Gość Jedynki stwierdził również, że nadal wielu amerykańskich polityków, również w szeregach Republikanów, jest negatywnie nastawionych do resetu stosunków z Rosją. Dodał, że każdy amerykański prezydent szukał resetu, ale od 30 lat żadnego resetu nie było. Ostatni udany - jak zauważył - był za czasów Gorbaczowa i Reagana. 

Jak na stosunki rosyjsko-ukraińskie w czasie kadencji Donalda Trumpa wpłynie sytuacja na Ukrainie i obecność Rosji w Syrii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono też o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oraz zamachu w irańskim parlamencie i skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia), Robert Czulda (ekspert ds. Bliskiego Wschodu) 

Data emisji: 07.06.2017

Godzina emisji: 18.12

fc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef OSW: Rosja gra strachem, to strategia szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 19:52
Wszystkie ustępstwa Zachodu wobec Rosji – oznaczają ciąg dalszy roszczeń. Traktowane są nie jako gest dobrej woli, a dowód słabości – powiedział dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt w Jedynce.
rozwiń zwiń