Polityka zagraniczna Trumpa. "Terapia szokowa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 20:28
Z każdym miesiącem Ameryka słabnie względem Chin - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Jacek Bartosiak, autor książki "Pacyfik i Eurazja. O wojnie".
Audio
  • Dr Jacek Bartosiak o polityce zagranicznej Donalda Trumpa (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Czy Donald Trump, zgodnie z zapowiedziami, będzie radykalnie zmieniał politykę zagraniczną USA? 5 lipca prezydent USA ma przylecieć do Polski. Czy należy spodziewać się jakiegoś przełomu?

- Myślę, że zachodzą bardzo ważne zmiany - powiedział gość Jedynki, wskazując jednocześnie, że działania Donalda Trumpa są blokowane przez amerykański establishment. - Diagnoza Trumpa była chyba prawidłowa, że Ameryka musi zmienić swoją wielką strategię, bo globalny system wymiany gospodarczej który teraz jest, przestał wspomagać USA - dodał Jacek Bartosiak.

Ekspert wskazał, że Trump stosuje terapię szokową. Rozmontował umowę transpacyficzną o wolnym handlu TPP, a w Niemczech dał jasno do zrozumienia, że on jest architektem i zmienia reguły. 

Czy Trump faktycznie zyskuje na bezpardonowym działaniu? Czy Polska powinna obawiać się tarć gospodarczych na linii USA-Niemcy? Dlaczego istnienie Trójmorza jest korzystne dla Stanów Zjednoczonych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat zamachu na Polach Elizejskich i wpływie sytuacji zagrożenia na wynik wyborów.

***

Tytuł audycji: Debata "Unia na rozdrożu" w ramach audycji Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Jacek Bartosiak (ekspert ds. geopolityki i strategii), Magdalena Skajewska (korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 18.11

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Eberhardt: każdy prezydent USA szukał resetu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 20:19
- Rosja jest za mała dla Ameryki, aby być traktowana równorzędnie, a jednocześnie jest zbyt ambitna, by zaakceptować rolę mniej istotnego partnera - powiedział w audycji "Więcej świata" dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt o stosunkach na linii Waszyngton-Kreml. Reset w relacjach zapowiadał w kampanii Donald Trump. Ile zostało z obietnic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump pozwany przez kongresmenów. Chodzi o zagraniczne transakcje

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 09:24
Ponad 190 Demokratów z Kongresu USA w środę złożyło w federalnym sądzie dystryktu Kolumbii pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi w związku z pieniędzmi z zagranicy trafiającym do jego imperium biznesowego. Twierdzą, że jest to niezgodne z amerykańską konstytucją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: rozpoczęło się dochodzenie ws. zarzutów wobec Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 07:20
Specjalny prokurator Robert Mueller rozszerzył swoje dochodzenie, by wyjaśnić, czy prezydent Donald Trump wywierał wpływ na wymiar sprawiedliwości ws. kontaktów jego otoczenia z przedstawicielami Rosji - poinformował w środę dziennik "Washington Post".
rozwiń zwiń