X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Odbrązowić Helmuta Kohla". Jaka jest polityczna spuścizna jednego z najpopularniejszych niemieckich polityków?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:23
- Zjednoczenie Niemiec i sprawa europejska - Helmut Kohl pokazał swoją wielkość w tych dwóch wydarzeniach - mówił w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Podkreślił, że polityk przez ostatnie lata nie był popularny.
Audio
  • Publicysta Piotr Jendroszczyk o Helmucie Kohlu (Więcej świata/Jedynka)
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: Wikipedia/Engelbert Reineke

W wieku 87 lat zmarł w piątek Helmut Kohl, kanclerz Niemiec w latach 1982-1998. Okres jego rządów obejmuje najważniejsze wydarzenia związane z kresem zimnej wojny, zjednoczeniem obu państw niemieckich oraz procesu włączenia krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich do Unii Europejskiej. Jak Niemcy postrzegają postać, która zmieniła politykę niemiecką i europejską?

- Przez ostatnie lata życia Kohl nie był popularny – mówił Piotr Jendroszczyk. – Przede wszystkim dlatego, że Niemcy na ogół pamiętają co działo się niedawno - dodał gość audycji Więcej Świata. Jak mówił, w każdej gazecie, przez całe lata można było przeczytać ile pieniędzy i gdzie wydawano za Kohla. - Nie chciał ujawnić i do końca nie ujawnił sponsorów, od których brał pieniądze i rozdzielał według swojego widzimisię dla różnych organizacji partyjnych i bossów partyjnych – podkreślił Piotr Jendroszczyk.

Za co Helmut Kohl będzie pamiętany za 50 lat? – Doprowadził właściwie do zjednoczenia Niemiec na zasadach wchłonięcia NRD przez Republikę Federalną Niemiec, co wiele ułatwiło i umożliwiło prawdziwą jedność tego podzielonego kraju – podkreślił gość audycji. Dodał, że drugą kwestią jest budowa zjednoczonej Europy. – Niemiecka droga – czyli solo – nie miała szans powodzenia. To doprowadzi do alienacji całej Europy – i Kohl zrobił to, co zrobić należało.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w Wielkiej Brytanii i czy zaniedbywano tam zwykłych obywateli oraz by poznać historię Otto Warmbiera, studenta, który zmarł po uwolnieniu z północnokoreańskiego więzienia, gdzie był przetrzymywany przez 17 miesięcy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Agata Kasprolewicz, dziennikarka Redakcji publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia oraz Piotr Jendroszczyk, dziennikarz Rzeczpospolitej

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 18.13

pg/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Helmut Kohl. B. kanclerz żegnany przez polityków z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 21:22
W wieku 87 lat w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie zmarł Helmut Kohl - były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Zmarłego żegnają politycy z Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: kanclerz Kohl zawsze dbał o to, by stosunki polsko-niemieckie opierały się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 18:07
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej po śmierci byłego kanclerza RFN. Prezydent podkreślił, że Kohl był wybitnym politykiem o szczególnych zasługach dla zjednoczenia Niemiec i wspólnej Europy, a wraz z Jego odejściem zamyka się epoka.
rozwiń zwiń