"Odbrązowić Helmuta Kohla". Jaka jest polityczna spuścizna jednego z najpopularniejszych niemieckich polityków?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:23
- Zjednoczenie Niemiec i sprawa europejska - Helmut Kohl pokazał swoją wielkość w tych dwóch wydarzeniach - mówił w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Podkreślił, że polityk przez ostatnie lata nie był popularny.
Audio
  • Publicysta Piotr Jendroszczyk o Helmucie Kohlu (Więcej świata/Jedynka)
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: Wikipedia/Engelbert Reineke

W wieku 87 lat zmarł w piątek Helmut Kohl, kanclerz Niemiec w latach 1982-1998. Okres jego rządów obejmuje najważniejsze wydarzenia związane z kresem zimnej wojny, zjednoczeniem obu państw niemieckich oraz procesu włączenia krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich do Unii Europejskiej. Jak Niemcy postrzegają postać, która zmieniła politykę niemiecką i europejską?

- Przez ostatnie lata życia Kohl nie był popularny – mówił Piotr Jendroszczyk. – Przede wszystkim dlatego, że Niemcy na ogół pamiętają co działo się niedawno - dodał gość audycji Więcej Świata. Jak mówił, w każdej gazecie, przez całe lata można było przeczytać ile pieniędzy i gdzie wydawano za Kohla. - Nie chciał ujawnić i do końca nie ujawnił sponsorów, od których brał pieniądze i rozdzielał według swojego widzimisię dla różnych organizacji partyjnych i bossów partyjnych – podkreślił Piotr Jendroszczyk.

Za co Helmut Kohl będzie pamiętany za 50 lat? – Doprowadził właściwie do zjednoczenia Niemiec na zasadach wchłonięcia NRD przez Republikę Federalną Niemiec, co wiele ułatwiło i umożliwiło prawdziwą jedność tego podzielonego kraju – podkreślił gość audycji. Dodał, że drugą kwestią jest budowa zjednoczonej Europy. – Niemiecka droga – czyli solo – nie miała szans powodzenia. To doprowadzi do alienacji całej Europy – i Kohl zrobił to, co zrobić należało.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w Wielkiej Brytanii i czy zaniedbywano tam zwykłych obywateli oraz by poznać historię Otto Warmbiera, studenta, który zmarł po uwolnieniu z północnokoreańskiego więzienia, gdzie był przetrzymywany przez 17 miesięcy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Agata Kasprolewicz, dziennikarka Redakcji publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia oraz Piotr Jendroszczyk, dziennikarz Rzeczpospolitej

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 18.13

pg/zi

Czytaj także

Zmarł Helmut Kohl. B. kanclerz żegnany przez polityków z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 21:22
W wieku 87 lat w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie zmarł Helmut Kohl - były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Zmarłego żegnają politycy z Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: kanclerz Kohl zawsze dbał o to, by stosunki polsko-niemieckie opierały się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 18:07
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej po śmierci byłego kanclerza RFN. Prezydent podkreślił, że Kohl był wybitnym politykiem o szczególnych zasługach dla zjednoczenia Niemiec i wspólnej Europy, a wraz z Jego odejściem zamyka się epoka.
rozwiń zwiń