Rocznica nieudanego puczu. "To było pierwsze święto nowej Turcji"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:58
"Nowa Turcja" to projekt Recepa Tayyipa Erdogana - mówił w audycji "Więcej świata" Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Rocznica nieudanego puczu. "Pierwsze święto nowej Turcji" (Więcej świata/Jedynka)
Recep Tayyip Erdogan podczas obchodów rocznicy nieudanego puczu
Recep Tayyip Erdogan podczas obchodów rocznicy nieudanego puczuFoto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS OFFICE HANDOUT

W nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku w Turcji doszło do próby siłowego przejęcia władzy przez grupę wojskowych, sprzeciwiających się polityce władz w Ankarze. Część armii pozostała jednak wierna reżimowi Recepa Tayyipa Erdogana, a pucz w nocy się załamał i został stłumiony. Erdogan o inspirowanie zamachu stanu oskarżył mieszkającego w USA kaznodzieję Fethullaha Gulena. Represje dotknęły dziesiątki tysięcy osób.

Karol Wasilewski z PISM mówił w radiowej Jedynce, że obchody rocznicy nieudanego puczu z udziałem Erdogana były pierwszym świętem "nowej Turcji". - To jest projekt o którym Erdogan i obóz rządzący mówią od dawna. Ten projekt ogłaszany jest od 2013 roku. To się jeszcze bardziej zintensyfikowało po 2014 roku, czyli w momencie, kiedy doszło do rozbicia nieformalnego politycznego sojuszu między Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, a ruchem Gulena. Cała sprawa oczywiście nabrała rozpędu także po tym nieudanym wojskowym zamachu stanu - zaznaczył.

Na czym - zdaniem eksperta - polega projekt "nowej Turcji"? Można się tego dowiedzieć, słuchając całej audycji. W "Więcej świata" także relacja Adriana Bąka na temat brytyjskiej rodziny królewskiej oraz rozmowa z Jarosławem Kociszewskim z portalu Wirtualna Polska o Francji i Izraelu.

*** 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jarosław Kociszewski (Wirtualna Polska)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 18.14

aj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja: kolejna czystka przeciwników prezydenta. Ponad 100 zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:04
Tureckie władze wydały nakaz zatrzymania kolejnych 127 osób podejrzanych o związki z ubiegłoroczną próbą wojskowego zamachu stanu - podała prorządowa agencja prasowa Anatolia. W sobotę i niedzielę w Turcji świętowano pierwszą rocznicę udaremnienia puczu.
rozwiń zwiń