Moskwa straszy Polskę sankcjami. "Rosyjska propaganda potrzebuje wroga"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:45
Moskwa przygotowuje sankcje, które mają uderzyć w Polskę w związku z planami demontażu w naszym kraju symboli komunizmu. Jak ocenia Jarosław Guzy, podjęcie przez Rosjan ewentualnych działań nie wpłynie znacząco na i tak już bardzo złe stosunki polsko-rosyjskie.
Audio
  • Jarosław Guzy o przygotowywanych przez Rosję sankcjach za polską ustawę dekomunizacyjną (Więcej świata/Jedynka)
Moskwa - zdjęcie ilustracyjne
Moskwa - zdjęcie ilustracyjneFoto: Informacyjna Agencja Radiowa

Część rosyjskich polityków i historyków proponuje, aby ograniczyć stosunki Moskwy z Warszawą i nałożyć sankcje personalne na osoby, które wspierały uchwalenie ustawy dekomunizacyjnej.

Historyk i politolog Igor Szyszkin na konferencji prasowej w agencji Ria Novosti powiedział, że Polska jest krajem, który wykorzystuje historię do rozwiązywania wewnętrznych i zewnętrznych problemów. W jego opinii odpowiedź Moskwy powinna być stanowcza i dotkliwa. - Uważam, że trzeba, gdy tylko ten projekt wejdzie w życie, natychmiast odwołać z Polski rosyjskiego ambasadora. Należy zakazać wjazdu do Rosji wszystkim polskim parlamentarzystom, którzy głosowali za tą ustawą, wszystkim dziennikarzom, którzy ją wspierali i wszystkim lokalnych politykom, którzy kiedykolwiek słowem lub dziełem popierali ten projekt - oświadczył rosyjski historyk. 

Jak mówił, goszcząc w radiowej Jedynce, ekspert do spraw międzynarodowych, można spodziewać się, że ewentualne decyzje podjęte przez Rosję nie będą aż tak drastyczne. - Kreml prowadzi swoją politykę zagraniczną wobec Polski dokładnie tak, jak zaprezentował prof. Szyskin. Ten komunikat kierowany jest bardziej do wewnątrz (do Rosjan - przyp. red.). Mało kto w Polsce uwierzy w te wszystkie pomysły i te opinie generowane z Kremla. Pytanie, jak to się przełoży na stosunki polsko-rosyjskie i na ile może to skorygować te stosunki "in minus" - mówił Jarosław Guzy. 

Jarosław Guzy zauważył, że w kontekście rewidowania historii II wojny światowej i jej różnych interpretacji, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest ona postrzegana przez rosyjskie społeczeństwo. - Ostatnio mieliśmy rocznicę rozpoczęcia wielkich czystek w Rosji. Widać, że za czasów Putina akceptacja dla postaci Stalina rośnie. To są efekty polityki informacyjnej i historycznej, jaką obecnie prowadzi reżim putinowski - zaznaczał specjalista. 

- Propaganda rosyjska potrzebuje nie tylko izolowania swojego społeczeństwa, narzucania swojej wizji. Ona również potrzebuje wroga i trzeba pamiętać, że Polska jest z definicji wrogiem. Świetnie się do tego nadaje, jest używana do tego poprzez fałsze historyczne - mówił Jarosław Guzy.

Ponadto w audycji "Więcej świata" wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Mateusz Gniazdowski komentował kampanię wyborczą w Czechach przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, w której na głównego faworyta wysunął się Andrej Babisz.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (ekspert od spraw międzynarodowych), dr Mateusz Gniazdowski (wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 18.14

dad/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także