Sankcje USA wobec Rosji. Dylemat Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 20:00
- Prezydent Donald Trump znalazł się w trudnej sytuacji, bo jest ewidentnie zakładnikiem dwóch stron o sprzecznych interesach - powiedział na antenie Jedynki Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Artur Wróblewski o amerykańskich sankcjach wobec Rosji (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald TrumpFoto: flickr.com/Gage Skidmore

Donald Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Pólnocnej, ale skrytykował jej zawartość. W specjalnym oświadczeniu opowiedział się za twardą polityką wobec tych krajów, ale zarzucił Kongresowi, że wchodzi w jego uprawnienia.

- To trudna sytuacja dla prezydenta Donalda Trumpa, bo jest ewidentnie pod wpływem nacisku z dwóch stron. Z jednej jest Kongres, który chce pokazać ostrą politykę wobec Rosji, z drugiej strony mamy Kreml, który chce, by Trump ocieplił stosunki rosyjsko-amerykańskie. To ironiczna sytuacja, bo obecnie w Kongresie mamy większość republikańską. Prezydent zostaje więc odcięty od swojej bazy politycznej w momencie, gdy potrzebuje tej większości np. by przepchnąć ustawę o ubezpieczeniach zdrowotnych czy o ordynacji podatkowej - powiedział Wróblewski.

Gość Jedynki zapytany o reakcję ze strony Moskwy stwierdził, że "Rosjanie są zdenerwowani". - To dla nich trzecia fala sankcji. Prezydent denerwuje się, bo on rządzi, ale ludzie wokół niego też. Jeżeli Putin będzie problemem, to jego pozycja też może być zagrożona. Wielcy oligarchowie nie mogą obecnie jeździć do Waszyngtonu czy na Florydę, by wypoczywać. To ich denerwuje, dlatego chcą złagodzenia wspomnianych sankcji - dodał Wróblewski.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono też temat 90. rocznicy powstania Chińskiej Armi Narodowo-Wyzwoleńczej i kwestię procesu puczystów w Trucji.

***

Tytuł audycji:  Więcej świata

Prowadzi:  Agata Kasprolewicz

Gość: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 18.12

koz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trump: stan stosunków USA i Rosji jest bardzo niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:31
Prezydent USA Donald Trump ocenił w czwartek, dzień po podpisaniu przez niego ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, że stan amerykańsko-rosyjskich stosunków jest bardzo zły i niebezpieczny. Winą za to obarczył Kongres.
rozwiń zwiń