X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Kowal: mamy około 250 lat złych doświadczeń z Rosją, dlatego się jej boimy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 19:21
- W polityce należy odróżnić stan faktyczny od percepcji, od tego jak ktoś coś postrzega. Czasem różnica może być niewielka, ale jest. W percepcji współczesnej Rosja jest postrzegana jako zagrożenie. Polacy dostają informację o zbrojeniu się Rosji, mają świadomość militaryzacji tego państwa oraz tego, że to państwo jest stale przygotowywane na wojnę przez jego elitę przywódczą - mówił na antenie Jedynki dr Paweł Kowal.
Audio
  • Polacy najbardziej z zagrożeń międzynarodowych obawiają się Rosji (Jedynka/Więcej świata)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ośrodek Pew Research zbadał, jak ludzie na świecie oceniają zagrożenie ze strony Rosji, Chin i Stanów Zjednoczonych. Pytano również, czy respondenci boją się Państwa Islamskiego, zmian klimatycznych czy masowej migracji. Przepytano ludzi w 38 krajach, w tym w 10 państwach UE. Obawa związana z Rosją jest na najwyższym poziomie w Polsce spośród wszystkim ankietowanych społeczeństw.

- Myślę, że to kwestia historyczna, kwestia doświadczenia kilku pokoleń. Myślę, że z tych dwóch strachów polskich jeden wynika z doświadczenia, a drugi właśnie z jego braku. Jeżeli sięgamy pamięcią na 5-6 pokoleń to każde miało problem z Rosją. Nawet można by to liczyć wcześniej, od rozbiorów. Mamy około 250 lat złych doświadczeń - podkreślił Paweł Kowal.

- W polityce należy odróżnić stan faktyczny od percepcji, od tego, jak ktoś coś postrzega. Czasem różnica może być niewielka, ale jest. W percepcji współczesnej Rosja jest postrzegana jako zagrożenie. Polacy dostają informację o zbrojeniu się Rosji, mają świadomość militaryzacji tego państwa oraz tego, że to państwo jest stale przygotowywane na wojnę przez jego elitę przywódczą - mówił pracownik Instytut Nauk Politycznych PAN.

- To się łączy z doświadczeniem historycznym oraz z tonem masowego przekazu i daje pewien element strachu. On jest zawsze złym doradcą. Z drugiej strony ten strach, ta rezerwa, pozwalała zachować pewną higienę w relacji z wpływami rosyjskimi. Ja nie wiem, czy to jest jednoznacznie takie złe - dodał były europoseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji:  Więcej świata

Prowadzi:  Paweł Lekki

Gość: dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 18.12

dcz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowal: administracja Trumpa będzie pierwszą od czasów Reagana, która nie ma żadnych złudzeń rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 09:14
- Była to pierwsza okazja do spotkania Trumpa z Putinem. Administracja Donalda Trumpa będzie chyba pierwszą od czasów Ronalda Reagana, która od początku nie ma żadnych złudzeń co do Rosji. To jest bardzo paradoksalna sytuacja, bo spodziewano się, że ta administracja będzie bardzo prorosyjska - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Paweł Kowal (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń