Groźby Korei Północnej. "Instrumentarium środków do przyciśnięcia Korei wyczerpuje się"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 18:43
- Wydaje się, że powoli instrumentarium środków, których można użyć, żeby przycisnąć Koreę, aby zachowywała się jak społeczność międzynarodowa oczekuję, wyczerpuje się - mówił na antenie radiowej Jedynki Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Audio
  • Donald Trump powiedział, że USA są w bojowej gotowości ws. Korei Północnej (Jedynka/Więcej świata)
Parada w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu
Parada w stolicy Korei Północnej, PjongjanguFoto: Astrelok/Shutterstock.com

Od upadku "żelaznej kurtyny" żadne państwo nie groziło Stanom Zjednoczonym atakiem nuklearnym, aż zrobiła to Korea Północna. Po ostrej wymianie słów pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że "rozwiązania militarne są teraz w pełni gotowe, gdyby Korea miała postąpić niemądrze". 

- Wydaje się, że powoli instrumentarium środków, których można użyć, żeby przycisnąć Koreę, aby zachowywała się jak społeczność międzynarodowa oczekuję, wyczerpuje się. Specjalnie mówię, że społeczność międzynarodowa naciska na Koreę, a nie Donald Trump czy też Stany Zjednoczone czy UE, dlatego że sankcje są zawarte w 20 artykułach przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, począwszy od rezolucji numer 82 z czasów wojny koreańskiej, a skończywszy na 2371 z zeszłego tygodnia - mówił ekspert. - I od 2009 roku mamy już 5 prób z bronią jądrową - dodał.

- I mamy kłopot, bo mamy już zdolność wyprodukowania wielkiej rakiety Hwasong-14, koreańska nazwa KN-17, wariant Hwasong-12. To jest wariant rakiet, które Koreańczycy rozwijają właściwie od 1976 roku, kiedy przejęli technologię z Egiptu. Hwasong-12 może dolecieć do wyspy Guam, terytorium zależnego od Stanów Zjednoczonych - podkreślił Wróblewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o sytuacji politycznej Tajwanu oraz zniesieniu przez Katar wiz dla 80 państw.     

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")

Data emisja: 11.08.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pjongjang: działania USA to prowokacja, która może doprowadzić do wybuchu wojny atomowej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:01
"Manewry bombowców USA na Półwyspie Koreańskim to prowokacja" - takim mianem północnokoreańskie media określiły rozmieszczenie wczoraj na Półwyspie Koreańskim dwóch myśliwców Stanów Zjednoczonych. To strategiczne bombowce dalekiego zasięgu typu B-1B. 
rozwiń zwiń