Manewry amerykańsko-koreańskie. "Zagrożenie balistyczne z Północy jest tu dostrzegane"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 20:09
- Od pewnego czasu w ramach wspólnych manewrów USA i Korei Południowej coraz intensywniej pojawia się czynnik pocisków balistycznych; pojawiają się systemy THAAD, czyli zestawy, które mają możliwość zwalczania pocisków balistycznych - mówi Juliusz Sabak z portalu Defense24.pl.
Audio
  • O nowej strategii USA wobec Afganistanu i amerykańsko-koreańskich manewrach wojskowych (Więcej świata/Jedynka)
Manewry amerykańsko-koreańskie odbywają się każdego roku. Tym razem przykuły uwagę całego świata, ponieważ sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest bardzo napięta
Manewry amerykańsko-koreańskie odbywają się każdego roku. Tym razem przykuły uwagę całego świata, ponieważ sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest bardzo napiętaFoto: LEE JIN-MAN/POOL/PAP/EPA

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim. Bierze w nich udział 50 tys. południowokoreańskich i 17,5 tys. amerykańskich żołnierzy. To pierwsze tak duże manewry od czasu wystrzelenia przez Koreę Północną dwóch rakiet dalekiego zasięgu. Pjongjang uznaje je za prowokację i odgraża się "bezlitosnym uderzeniem".

- Te manewry już od lat, a nawet dziesięcioleci tak naprawdę odtwarzają konflikt koreański, który doprowadził do podzielenia półwyspu na dwa osobne państwa. Amerykanie trenują w ten sposób wsparcie Korei Południowej zaatakowanej przez sąsiada z północy - tłumaczy w radiowej Jedynce Juliusz Sabak.

Czy z powodu manewrów znowu dojdzie do eskalacji konfliktu? Jakie jeszcze inne wojska, poza amerykańskim i koreańskim, biorą udział w ćwiczeniach? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Patrykiem Kugielem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o nowej strategii USA wobec Afganistanu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Juliusz Sabak (Defense24.pl)

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 18.13

pg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Korea Północna grozi odwetem. Reakcja na wspólne manewry USA i Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 08:02
Korea Północna zagroziła podjęciem działań odwetowych, uznając trwające obecnie wspólne manewry wojskowe Korei Południowej i USA za zagrożenie dla swego kraju. W poniedziałek Seul i Waszyngton rozpoczęły doroczne ćwiczenia na Półwyspie Koreańskim.
rozwiń zwiń