Komu Korea Północna zawdzięcza broń atomową?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 20:32
- Odpowiedź na pytanie, skąd Korea Północna ma atom jest bardzo prosta: od Chin - mówi w radiowej Jedynce Rafał Tomański, dziennikarz specjalizujący się w tematyce azjatyckiej.
Audio
  • Broń atomowa Korei Płn., sytuacja amerykańskich "dreamersów" i odrzucenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE skargi ws. relokacji uchodźców (Więcej świata/Jedynka)
Próba balistyczna Korei Północnej z 29 sierpnia tego roku
Próba balistyczna Korei Północnej z 29 sierpnia tego rokuFoto: KCNA/PAP/EPA

Gość Jedynki zwraca uwagę, że Korea Płn. - jako bufor chroniący przed Stanami Zjednoczonymi - od zawsze była bliska Chinom. - Bardzo często przywoływany jest konflikt koreański z lat 1950-53 i bezpośrednie chińskie zaangażowanie w tę wojnę. Wtedy masa żołnierzy została posłana przez przewodniczącego Mao na pomoc Korei Płn. Jeden z jego synów poległ nawet wówczas na polu walki - przypomina Rafał Tomański.

Jak tłumaczy dziennikarz, chińska technologia atomowa trafiła do Korei Płn. via Pakistan. - W 1974 r. Indie, z którymi Chiny do dziś rywalizują, przeprowadziły swoją pierwszą próbę atomową. Dwa lata później technologią atomową dysponował również wrogi wobec Indii Pakistan. Dostał ją od Chin, a następnie udostępnił Korei Płn. Pjongjang doskonalił ją już potem we własnym zakresie - podkreśla Tomański.

Jaki wkład w koreański program atomowy ma Iran, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również komentarz Adriana Bąka do sytuacji amerykańskich "dreamersów", czyli dzieci nielegalnych imigrantów oraz rozmowa z prof. Aleksanderem Gubrynowiczem na temat odrzucenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Rafał Tomański (dziennikarz specjalizujący się w tematyce azjatyckiej), prof. Aleksander Gubrynowicz (Instytut Studiów Politycznych PAN, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 18.12

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźne ruchy północnokoreańskiej armii. Media: Pjongjang transportuje pocisk balistyczny w kierunku wyrzutni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 11:50
Zaobserwowano, że Korea Północna transportuje międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w kierunku zachodniego wybrzeża, gdzie znajdują się stanowiska startowe - poinformował we wtorek południowokoreański dziennik "Asia Business Daily".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Płd. i Japonia kupią zaawansowany sprzęt wojskowy od USA

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:13
Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że umożliwi Korei Płd. i Japonii zakup większych ilości amerykańskiego zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego w odpowiedzi na narastające ryzyko spowodowane działaniami Korei Płn.
rozwiń zwiń