Dlaczego Europejczycy zawiedzeni UE dalej chcą w niej pozostać?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:30
Niewiele ponad jedna trzecia obywateli Unii Europejskiej jest zadowolona z kierunku, w jakim Wspólnota się rozwija. Pomimo tego zdecydowana większość obywateli UE chce w niej pozostać. To wyniki badania instytutu Bertelsmann Stiftung. Jak oceniał prof. Piotr Wawrzyk, wynika to z poczucia bezpieczeństwa, które daje Europejczykom członkostwo w UE.
Audio
  • Prof. Piotr Wawrzyk o sondażu badania zadowolenia Europejczyków z przynależności do Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Jak wynika z sondażu, 70 procent badanych stwierdziło, że zdecydowaliby o pozostaniu w Unii Europejskiej, w przypadku, kiedy w ich kraju zorganizowano referendum w sprawie członkostwa.

Wyniki sondażu prof. Piotr Wawrzyk komentował w audycji "Więcej Świata" w radiowej Jedynce. W jego opinii, Europejczycy, pomimo że są zawiedzeni tym, jak Unia Europejska funkcjonuje chcą w niej pozostać, ponieważ Wspólnota daje im poczucie pokoju. - Europejczycy jeżdżą po autostradach, które wyremontowano z pieniędzy unijnych. Idąc do przychodni, czy do szpitala widzą tabliczkę "wyremontowano z pieniędzy unijnych". Z drugiej strony skala problemów, które ma w tej chwili Unia, w tym między innymi migracja, pokazuje, że Unia nie do końca sprawdza się w rozwiązywaniu bieżących problemów - mówił prof. Wawrzyk tłumacząc wyniki badania.

Według badania, Polacy, jako drudzy po Hiszpanach, wykazali się największym poparciem dla pozostania w Unii. Najgorzej zaś o UE w sondażu wypowiedzieli się Włosi. Jak mówił prof. Wawrzyk, wynika to z tego, że Włochy należą do państw najbardziej poszkodowanych kryzysem migracyjnym. - Wynika to z prostego względu: Włosi czują się po prostu porzuceni przez Unię w kontekście tych migrantów, którzy do nich przybywają. Włoski rząd wielokrotnie apelował do Unii, czy do państw członkowskich o pomoc i tej pomocy nie otrzymali. Jeżeli Włosi są na co dzień informowani o tym, że państwo włoskie sobie po prostu z tym nie radzi, a Unia mu w tym nie pomaga, no to tak tę Unię oceniają - mówił Wawrzyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji rozmowa z Dariuszem Rosiakiem o jego książce "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dariusz Rosiak (publicysta radiowej Jedynki), prof. Piotr Wawrzyk (politolog, profesor nadzwyczajny w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW)

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 18.12

dad/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także