Izrael poparł kurdyjską niepodległość. Historyczne wyrównanie krzywd, czy zimna kalkulacja?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:35
Państwo kurdyjskie nie zatrzyma ambicji państwa irańskiego, ale byłoby dla niego dużym utrudnieniem - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc, komentując kurdyjskie referendum niepodległościowe. 
Audio
  • Agnieszka Bryc o kurdyjskich staraniach niepodległościowych (Jedynka/Więcej świata)
Wiec poparcia dla referendum niepodległościowego w Irbilu
Wiec poparcia dla referendum niepodległościowego w IrbiluFoto: PAP/ EPA/GAILAN HAJI

Na 25 września władze kurdyjskiej autonomicznej części północnego Iraku zapowiedziały plebiscyt, mimo stanowiska premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, który wielokrotnie powtarzał, że referendum będzie sprzeczne z konstytucją. We wtorek przeciwko zorganizowaniu referendum wypowiedział się iracki parlament. Kurdyjskie starania o własne państwo popiera Izrael. Po co Izraelowi Kurdowie?

Agnieszka Bryc przytoczyła słowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który przekonywał, że naród tak odważny i podzielający wartości Izraela i państw zachodnich zasługuje na własne państwo. Przypomniała też, że Kurdowie zostali już raz zdradzeni przez swoich wielkich partnerów.

Dodała, że jest też drugi powód, który nie jest oparty na ideologii i kwestiach historycznych, ale na zwykłym interesie narodowym. -  Izrael zrozumiał, że powstanie państwa kurdyjskiego na Bliskim Wschodzie bardzo by mapę polityczną regionu zmieniło - powiedziała Bryc.

Jak wyjaśniła korzyścią Izraela byłoby powstanie wyłomu, który osłabiłby wpływy Iranu - głównego politycznego konkurenta na Bliskim Wschodzie. - Państwo kurdyjskie nie zatrzyma ambicji państwa irańskiego, ale byłoby dla niego dużym utrudnieniem - powiedziała. - Nie udało się obalić Baszara al-Assada, trzeba w inny sposób wyciągnąć cegłę z tego muru szyickiego - dodała. 

Czy Kurdowie mają szansę na utworzenie własnego państwa? Jak na grę "kartą kurdyjską" zareaguje Turcja? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono też o sile francuskich związków zawodowych i ich sprzeciwie wobec reform Emmanuela Macrona. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 18.15

fc/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie niepodległy Kurdystan? W tym roku ma być referendum

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 19:24
Kurdowie w Iraku w tym roku mają głosować w kwestii niepodległości – o tym mówił w Jedynce Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.
rozwiń zwiń