"Francuska wizja UE jest ciekawie konserwatywna"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:19
- Francuska wizja Unii Europejskiej jest bardzo ciekawie konserwatywna, ale nieprzystosowana do współczesnych czasów - powiedział na antenie Jedynki prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas.
Audio
  • Prof. Leszek Jesień o przemówieniu Emmanuela Macrona (Więcej świta/Jedynka)
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

- Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna - powiedział we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron na Sorbonie w Paryżu, gdzie wzywał do odświeżenia wizerunku Unii Europejskiej i przedstawił wizję zreformowanej UE.

- Z jednej strony długo oczekiwaliśmy na programowe wystąpienie prezydenta Francji, z drugiej wizja francuska jest bardzo ciekawie konserwatywna. Posługuje się bowiem całym zestawem starych recept. Jeśli mamy kłopot, to w ramach procesu integracyjnego ten kłopot próbujemy włożyć w jakąś instytucję. Współcześnie jednak to nie jest dobre rozwiązanie - powiedział Leszek Jesień.

Gość Jedynki dodał, że "innym śmiałym pomysłem jest to, by stworzyć wspólną politykę obronną ze wspólnym budżetem i wspólnymi misjami. To znakomity pomysł, ale nigdy do tej pory nie udało się zdefiniować, czym jest wspólna polityka obronna. Ona nie wyrasta z zagrożeń, ale z tożsamości. Dopóki nie uchwycimy, czym Europa jest od środka, dopóty nie ma zgody na to, czym ma być ujednolicona polityka bezpieczeństwa".

- Największy problem a propos tego przemówienia mam jednak z tym, że Macron mówi o suwerennej Europie. To ładne hasło, ale suwerenność nie może wyrastać z instytucji, ale z tego, że jako wszyscy Europejczycy będziemy chcieli tworzyć suwerenne ciało - dodał Jesień.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Leszek Jesień (Collegium Civitas)

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prawdziwa rewolucja" we Francji. Prezydent Macron podpisał dekret w sprawie nowego kodeksu pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:54
Prezydent Emmanuel Macron podpisał dekret w sprawie reformy kodeksu pracy. Protesty przeciwko zmianom nie ustają. Emmanuel Macron stwierdził, że to jest prawdziwa rewolucja na rynku pracy V-tej Republiki.
rozwiń zwiń