Unia Europejska powinna interweniować ws. referendum w Katalonii? "To jest wewnętrzna sprawa Hiszpanii"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:47
- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
  • Dyrektor PISM podkreślił, że referendum w Katalonii jest wewnętrzną sprawą Hiszpanii (Jedynka/Więcej świata)
Protest studentów w Barcelonie przeciw policji
Protest studentów w Barcelonie przeciw policjiFoto: PAP/EPA/JUAN CARLOS CARDENAS

W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum dotyczące oderwania się tego regionu od Hiszpanii. Jak informują katalońskie władze, w starciach z policją, które trwały cały dzień, rannych zostało ponad 840 osób. Na wtorek organizacje proniepodlegościowe i tamtejsze związki zawodowe zapowiedziały strajk generalny. 

Grzegorz Ślubowski spytał gościa audycji, czy Unia Europejska powinna interweniować ws. Katalonii. - To jest wewnętrzna sprawa Hiszpanii. W jakiś sposób te różnego rodzaju separatyzmy, dążenia do autonomii będą rozwiązywane na poziomie politycznym. Oczywiście kłopot Brukseli polega na tym, że wszyscy w niedzielę oglądaliśmy te obrazki na których widać było brutalność policji - mówił dyrektor PISM.

- Każde obrazki z policją brutalnie rozpędzającą ludzi, czy z Paryża, Kolonii czy Barcelony, zwłaszcza w niedzielne popołudnie, wyglądają niedobrze. To oczywiście jest wizerunkowa porażka hiszpańskiego rządu. To nie może być dobrze widziane przez europejską i światową opinię publiczną. W związku z tym pojawiają się takie oczekiwania, że Unia Europejska mogłaby coś zaradzić  - stwierdził.

Prowadzący zauważył, że UE bardzo szybko reaguje, gdy ma wątpliwości ws. sytuacji w Polsce a w przypadku Katalonii nie jest jak na razie skora do interwencji.

- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił Sławomir Dębski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o zamachu w Las Vegas, w którym zginęło 50 osób.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr Sławomir Dębski (dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Adrian Bąk (specjalny wysłannik Polskiego Radia w Barcelonie)

Data emisji: 02.10.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpania: premier Katalonii apeluje o międzynarodowe mediacje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:15
Premier Katalonii Carles Puigdemont zaapelował w poniedziałek o międzynarodowe mediacje, by rozwiązać impas polityczny wokół niedzielnego referendum niepodległościowego. Zażądał wycofania sił bezpieczeństwa rozmieszczonych w Katalonii przez Madryt.
rozwiń zwiń