Czy UE ma pomysł na zakończenie konfliktu ws. Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:33
- Unia Europejska wsparła władze w Hiszpanii i odrzuciła rolę mediatora w kwestii rozwiązania tego konfliktu - powiedziała na antenie Jedynki Beata Płomecka.
Audio
  • Beata Płomecka o unijnym podejściu ws. konfliktu wokół Katalonii (Więcej świata/Jedynka)
Parlament Europejski, sala plenarna
Parlament Europejski, sala plenarnaFoto: Shutterstock/Ikars

Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. Doszło wtedy do starć z policją, która obwiniana była o przemoc wobec osób chcących wziąć udział w referendum. Dziś, podczas debaty Komisja Europejska starała się tłumaczyć użycie siły wyższą koniecznością.

- Jeśli chodzi o Unię Europejską, to jak podsumował szef chadeków Manfred Weber "nie ma woli, ani sposobów działania". Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w swoim przemówieniu potwierdził twarde stanowisko Brukseli mówiące o tym, że referendum ws. niepodległości było nielegalne, a władze Katalonii zignorowały prawo. Unia Europejska wsparła, więc władze w Hiszpanii – powiedziała Beata Płomecka.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli dodała, że "wiele głosów padało, że Komisja Europejska źle się zachowała i powinna wcześniej reagować chociażby oferując mediację". - Trzeba jednak zaznaczyć, że Komisja już wcześniej odrzucała wszelkie sugestie, by taką rolę przyjąć. Podkreślała też, ze Hiszpania sama powinna rozwiązać ten konflikt, bo to jej wewnętrzna sprawa – dodała Płomecka.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 18.13

koz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpania: blisko milion osób wzięło udział w protestach w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:16
Około 900 tys. osób protestowało podczas wtorkowych manifestacji i wieców w Katalonii. Towarzyszyły one strajkowi generalnemu ogłoszonemu na znak protestu przeciwko siłowej interwencji policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego.
rozwiń zwiń