"Nie jest tak, że większość mieszkańców Katalonii chce secesji"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 20:01
- Nam się wydaje, że to jest niemożliwe, żeby w Europie, na Zachodzie dzisiaj nacjonalizm odrodził się z taką siłą, żeby doprowadził do wyodrębnienia się państwa - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Paweł Kowal. 
Audio
  • Paweł Kowal o walce Katalonii o niepodległość (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ EPA/JOSE COELHO

Premier rządu katalońskiego Carles Puigdemont oświadczył, że władze regionu ogłoszą jego niepodległość. W programie "30 minut" katalońskiej stacji TV3 powiedział, że deklaracja nie będzie arbitralnym wybrykiem, ale wprost wynika z obowiązującego w Katalonii prawa. W ubiegłą niedzielę rząd Puigdemonta zorganizował plebiscyt, w którym wzięło udział ok. 43 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Katalonii. Ponad 90 proc. z uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością regionu. Czy są jeszcze jakieś szanse na kompromis w Hiszpanii?

W opinii Pawła Kowala ten konflikt ma charakter polityczny i tylko tak można go uregulować. - Wydaje się że dzisiaj władze Hiszpanii nie mają żadnej siły politycznej ani żadnych atutów, żeby negocjować z Katalończykami - dodał.

Gość Jedynki wskazał, że "przez lata mówiono, że dla Unii jej polityka regionalna, traktowanie każdego regionu oddzielnie niemalże, to jest jakaś gwarancja jedności europejskiej". - Dzisiaj widać, że dużo większą gwarancję jedności europejskiej dają silne państwa narodowe, które pilnują pewnego standardu współżycia politycznego poszczególnych narodów - zauważył. 

Paweł Kowal dodał, że "nie jest tak, że większość mieszkańców Katalonii chce secesji". - Ta grupa, która jest za secesją jest na tyle zmobilizowana, na tyle silna, że ona dyktuje warunki - wyjaśnił. 

Jakie mogą być konsekwencje oderwania się Katalonii od Hiszpanii? Czy inne regiony w Europie będą próbowały pójść tą samą drogą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji w relacji z Władywostoku Grzegorz Ślubowski opowiedział też o rosyjkich demonstracjach poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN), Grzegorz Ślubowski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska powinna interweniować ws. referendum w Katalonii? "To jest wewnętrzna sprawa Hiszpanii"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:47
- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanowisko UE ws. Katalonii. "Przekaz powściągliwy, ale jasny"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 18:45
Unia Europejska jest dość powściągliwa, jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska ws. sytuacji na linii Barcelona-Madryt. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń