Co zrobi Madryt po deklaracji Puigdemonta? "Rajoy nie wie, co się stało w katalońskim parlamencie"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:39
Katalońska prasa zgodnie podaje, że nie została ogłoszona niepodległość Katalonii. Tego zdania jest prasa madrycka - powiedziała w audycji "Więcej świata" Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie. 
Audio
  • Ewa Wysocka o katalońskim kryzysie w Hiszpanii (Jedynka/Więcej świata)
Mariano Rajoy
Mariano RajoyFoto: PAP/EPA/JAVIER LIZON

We wtorek wieczorem szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont ogłosił w lokalnym parlamencie, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości, ale jednocześnie wezwał katalońskich deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie. Puigdemont podpisał następnie deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii". Dokument ten głosi, że "Katalonia odzyskuje pełną suwerenność". Nie jest jednak jasne, jaką wartość prawną ma ten tekst. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił w środę możliwość negocjacji, by rozwiązać kryzys wokół Katalonii. Wezwał regionalne władze w Barcelonie do przestrzegania prawa i skrytykował "bajki" opowiadane przez katalońskich separatystów.

- Mariano Rajoy nie ogłosił zawieszenia katalońskiej autonomii, bo tak naprawdę on nie bardzo wie, co się stało w katalońskim parlamencie - powiedziała Ewa Wysocka. Zwróciła uwagę, że różne stanowiska prezentują też tytuły prasowe. - Katalońska prasa zgodnie podaje, że nie została ogłoszona niepodległość Katalonii. Tego zdania jest prasa madrycka - dodała. 

Korespondentka podkreśliła, że wystąpienie Puigdemonta było rozczarowujące dla mieszkańców Katalonii "kiedy wymówił słowo republika, wymówił słowo niepodległość i zaraz po tym schował to wszystko do zamrażalnika". Przyznała, że szef katalońskiego rządu znalazł się teraz między młotem a kowadłem - musi bowiem radzić sobie nie tylko z Madrytem, ale i z lokalnymi naciskami. 

Ewa Wysocka poinformowała, że wie z bardzo dobrego źródła, iż Puigdemont miał ogłosić niepodległość "bez żadnych dodatkowych kwestii". Dlaczego w ostatniej chwili zmienił zdanie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o kulisach decyzji premiera Katalonii.

Możliwe finansowe skutki niepodległości Katalonii przybliżył w materiale Adrian Bąk, a o europejskim spojrzeniu na kryzys w Hiszpanii mówił Krzysztof Kokoszczyński, który skomentował też zbliżający się szczyt Unii Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi:  Piotr Pogorzelski

Goście: Ewa Wysocka (była korespondentka Polskiego Radia), Krzysztof Kokoszczyński (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 18.14

fc/ag

Czytaj także

Premier Hiszpanii: nie będzie negocjacji ws. Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 20:00
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił w środę w parlamencie liczne propozycje negocjacji, by rozwiązać kryzys wokół Katalonii i wezwał katalońskie władze do przestrzegania hiszpańskiego prawa. Jak podaje agencja EFE, hiszpański rząd dał szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi pięć dni na wyjaśnienie, czy we wtorkowym wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu.
rozwiń zwiń