Negocjacje przed szczytem UE, czyli dokąd zmierza Wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 20:29
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła w środę wieczorem (12.10) przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Te i inne działania Donalda Tuska przed zbliżającym się szczytem UE w audycji "Więcej Świata" komentowała Aleksandra Rybińska, publicystka portalu wpolityce.pl.
Audio
  • - Zmiany, które zostaną dokonane w reformie UE, prawdopodobnie będą kosmetyczne – mówi Aleksandra Rybińska, publicystka portalu wpolityce.pl (Jedynka/Więcej Świata).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Nieformalna rozmowa Merkel i Tuska dotyczyć miała przygotowań do szczytu UE, który odbędzie się 19-20 października. Tego samego dnia Donald Tusk spotkał się Paryżu na obiedzie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a rano w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

Przewodniczący Rady Europejskiej omawiał z nimi przyszłą współpracę między państwami członkowskimi. Już wcześniej, w Tallinie, zapowiadał, że podczas najbliższego szczytu przedstawi ramy reformy Wspólnoty.

Jak mówi Aleksandra Rybińska, sytuacja się skomplikowała w związku z wynikiem wyborów w Niemczech. - Wypadły one dla rządzącej chadecji o wiele mniej korzystnie niż się spodziewała. Kanclerz Angela Merkel jest w swojej czwartej kadencji zdecydowanie osłabiona politycznie. To na pewno jeden z powodów, dlaczego Niemcy nie zdecydują się na bardzo radykalne reformy Eurostrefy - uważa publicystka.

Zauważa, że temat imigracji pozostanie ważną kwestią w UE. - Temat relokacji w jakiś sposób zostanie zamknięty. Relokacja nie działała. Jeśli Niemcy mówią o ukaraniu finansowo państw Grupy Wyszehradzkiej za nieprzyjęcie odpowiedniej kwoty uchodźców, to Niemcy również nie przyjęły odpowiedniej kwoty. Wypełnili 25 procent swojego zobowiązania i sami powinni się ukarać - mówi gość audycji. - Zmiany, które zostaną dokonane, prawdopodobnie będą kosmetyczne - podkreśla Rybińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dowiedzieć się można więcej także o rozmowach między Polską a Wielką Brytanią oraz o sytuacji w Azji - czy Chińczycy zawojują Syberię i co Rosjanie myślą o Korei Północnej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Aleksandra Rybińska (publicystka portalu wpolityce.pl), Grzegorz Ślubowski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 18.12

pr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef RE Donald Tusk wzywa władze Katalonii, by nie ogłaszały niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 17:13
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował we wtorek do przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta, żeby nie podejmował decyzji o ogłoszeniu niepodległości regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy w sprawie Brexitu bez większych postępów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 13:47
- Kolejna runda negocjacji między Brukselą i Londynem w sprawie Brexitu była konstruktywna, ale nie poczyniliśmy wielkich postępów - poinformował główny negocjator Brexitu z ramienia UE Michel Barnier.
rozwiń zwiń